Jura11 20.06.2022 15:32 Zobraziť v diskusii

Re: Slovanstvo a védizmus

@jardob povedal/-a:

@Jura11 povedal/-a:
@Rusofil

Mám nejasnost. VP SSSR píše o prehistorické Rusi .... že žili usedle v osadách v lesích a byli často ve sporech se stepními nomády (vypalovali jim okraje stepí u lesů, aby měli proti nim větší obraný pás.

Když si přečtu na wikipedii o védách, tak prý byli psány právě pro stepní nomády. A to mi přijde jako rozpor při mých současných znalostech.

O tomto som nepočul.

Nomádský - kočovný způsob života .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Kočovnictví

_Kočovníci nebo také nomádi jsou komunity lidí, jejichž způsob života preferuje spíše neustálé kočování z jednoho místa někam jinam před usedlým životem na jednom místě (např. v jednom městě, státě atd.). Odhaduje se, že na Zemi stále ještě žije okolo 30–40 milionů nomádů. Mnoho lidských kultur má svou nomádskou tradici, ale ty jsou v mnoha průmyslových zemích světa stále vzácnější. Existují tři typy nomádů:

„Lovci a sběrači“, kteří kočují mezi různými loveckými revíry.
„Kočovní pastevci“, kteří se se svými stády pohybují od jedné pastviny ke druhé.
„Potulní obchodníci“, jejichž životem je cestování za obchodem a zákazníky._

Usedlý způsob života = na jednom místě - v osadě/vesnici/zimním tábořišti.
https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Revoluce_neolitická

Jestli to teď chápu dobře, tak existují i pastevci, kteří honí jen stáda po pastvinách a případně tam s nimi i nocují po část roku, ale jejich sociální život probíhá v zimním tábořišti, které je svou funkcí podobné osadě usedlých zemědělců.

Přechod od lovců a sběračů k pastevcům a později zemědělcům probíhal postupně.
Souvisí s domestifikací zvířat (je možné opustit nejistotu lovu a stěhování se za stády zvěře, ale musíte se i tak stěhovat za potravou domestikantů, což vás omezuje).
A později s domestikací rostlin - jste pak minimálně sezónu vázání na jedno místo.

Předpokládám, že ve fázi "lovci a sběrači" si lidé vše brali v přírodě tak, jak to Bůh stvořil (sami jsme netvořili).
Tj. život byl v souladu s Bohem, ale nenaplňovali jsme úkol lidstva =stát se náměstky Boha na Zemi (sami tvořit podobně jako Bůh). Velikost skupin byla 20-40 osob.

Při přechodu k pastevectví se zimním tábořištěm (200-400 osob, kde jednotlivé honácké skupiny stále zůstali o max velikosti 20-40 osob) již lidstvo tvořivým způsobem měnilo své okolí.
Je však otázkou, jak tyto změny a tvořivé působení bylo řízeno. Pravděpodobně nijak, proto začaly vznikat jednotlivé davo-"elitarismy" a později se formoval i GP.

Přechod k zemědělství tyto změny nadále prohloubil.

Civilizace popisovaná ve védách byla podle všeho nomádská, alespoň takové jsem nalezl zmínky na wikipedii o Árijcích i obecně védách ... a k potvrzení tohoto faktu hledám.
Samozřejmě i část nomádů může mít zimní tábořiště = osadu. V Rusku je příznivější podnebí, tak předpokládám, že takové osady tam měli již tehdy.

Tak tomu mohlo být ještě cca před těmi 3 tisíci lety, kdy byla védická civilizace na rozkvětu (a stále v souladu s Jednobožím) ... GP fungoval již cca 2 tisice let, jeho vojenské ataky byly většinou odraženy - pravděpodobně jimi zvládal porobit pouze okraje védické civilizace. Bible a z ní vycházející koncepce právě vznikala.

Po cca 1,5 tisíciletí od této doby (4-7. st. n. l.) došlo k události, která je v historii popisovaná jako stěhování národů.

Jejich příčinou byly demografické změny, především růst počtu obyvatelstva, způsobený přechodem od pastevectví k zemědělství, to znamená k usedlému způsobu života, i sociální důvody. Kromě toho primitivní způsob obdělávání půdy vedl k jejímu rychlému vyčerpání, což bylo dalším důvodem ke stěhování. Nicméně jak naznačují archeologické důkazy, nemuselo jít o stěhování celých národů, ale jen vládnoucích elit.

Tato pasáž mi přijde jako důkaz nezvládnutí řízení dané změny. Tomu nezvládnutí samozřejmě bylo od GP napomoženo. Mimochodem, před stěhováním národů jsem nenašel zmínky o Slovanech, Germánech,
... takže chvíle těsně před stěhováním národů je chvílí, kdy se rozpadla védická civilizace na jednotlivé skupiny národů a později i národy, které každé měli již své jinak pojmenované Bohy ... a nedokázali se mezi sebou domluvit, že to je stále tentýž jeden Bůh.

Kolem roku 1000 byla prohra védické (ruské) civilizace zakončena svěcením Rusi. Ostatní části védické civilizace padli dříve.

Co k tomu píše VP SSSR : Osady x kočovníci přidám později až to najdu.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.