Yori 21.06.2022 18:17 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Rakúska

Rakousko - vodik podle bavorskeho modelu
Vodíková strategie, jakou tento týden představila spolková vláda, existuje v Bavorsku již dlouho: výzkumná zařízení a podniky jsou cíleně podporovány. Navštívili je podnikatelé z Dolního Rakouska, aby prozkoumali možnosti.
V sektoru těžkých užitkových vozidel jde o přepravu velkého množství nákladu, dlouhé vzdálenosti, jízdu v horách a v kopcovitém terénu. Vodík zde má oproti e-mobilitě jasné výhody," říká Tollinger. Sériově vyráběné vodíkové vozy však zatím neexistují. Mnichovská společnost Keyou chce do hry zapojit nákladní automobily, které již jezdí.
Přístup spočívá v tom, že se začne se stávajícím vozovým parkem: Společnost vyvinula postup pro přeměnu naftových a benzinových motorů na vodíkové motory. "Na silnicích jezdí více než miliarda vozidel se spalovacími motory. Potřebujeme pro ně řešení. Stávající technologie dále rozvíjíme a dekarbonizujeme," vysvětluje generální ředitel Thomas Korn.
Vyresily by se tim problemy s vysokou cenou paliv a zavislost na ruskem plynu.
V Bavorsku jsou finančně podporována výzkumná zařízení a podniky, které pracují v oblasti vodíku - ať už pro průmysl nebo dopravu. Například u veřejné vodíkové čerpací stanice je hrazeno 90 % investičních nákladů. V Pfeffenhausenu má být vybudováno národní vodíkové centrum.
"Od Bavorska se můžeme učit, Bavorsko je průkopníkem. My jako spolková země Dolní Rakousko zde můžeme sehrát roli centra, které bude firmy sdružovat," říká Danninger.
Od loňského roku se ve Schwechatu staví elektrolýzní závod na výrobu zeleného vodíku - více v článku OMV: Elektrolýzovy závod na zelený vodík (noe.ORF.at; 15.2.2021). Co si chce Bavorsko odnést ze spolupráce s Dolním Rakouskem?
Na jedné straně je to otázka lokality - pokud by se například evropská plynárenská síť přestavěla na vodíkovou, Dolní Rakousko by se stalo důležitým. Iniciativa plánuje vodíkové potrubí v Evropě, tzv. evropskou vodíkovou páteř. Podle bavorského státního ministra Herrmanna může energetickou transformaci urychlit a ukončit závislost na ruském zemním plynu pouze mezinárodní spolupráce: "Všude hledáme partnery pro spolupráci a Dolní Rakousko je jasnou volbou. Díky našim vlastním iniciativám, díky strukturám. Jsme zase o kus dal na ceste."
Celoplosne pouzivani je jeste nerealisticke
Rakouská vodíková strategie počítá s tím, že do roku 2030 půjde na ekologické vodíkové projekty přibližně půl miliardy eur. Do té doby by měly být čtyři terawatthodiny zemního plynu nahrazeny zeleným vodíkem, což představuje přibližně čtyři procenta roční spotřeby plynu v Rakousku.
Nepropast preformatovani
V každém případě mají dolnorakouské společnosti na novém trhu vydělat. Velký potenciál si slibuje například společnost Kustec z Freundorfu (okres Tulln). Nabízí chladicí a systémové technologie pro vodíkové čerpací stanice.
"V Německu bude v příštích letech postaveno 300 nových čerpacích stanic, stejně tak v severských zemích. Rádi bychom, aby Rakousko následovalo příkladu Německa a poskytovalo vyšší dotace," říká vedoucí projektu Alexander Weiner.
Zda bude vzestup vodíku pokračovat a zda se tato technologie prosadí, však závisí také na rozšíření zelené elektřiny: Elektrolýzní zařízení na výrobu zeleného vodíku potřebují pětkrát až šestkrát více energie než zařízení na výrobu šedého vodíku ze zemního plynu. Bez rozšíření solární a větrné energie není výroba ekologického vodíku v Rakousku možná. zde

Vodikove centrum v Bavorsku zde
Nemecko se chysta nakupovat zeleny vodik v Nigeru zde

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.