Lavazza 26.02.2023 20:32 Zobraziť v diskusii

Re: Toto plánujú so slovenským školstvom

Nesúvisí úplne s reformou, ale dávam to sem. Zase nejaká premotivovaná mimovládka, ale tu novinára chválim za otázky.

Z článku:

https://www.aktuality.sk/clanok/dowcoQ0/cisto-romske-skoly-skodia-vsetkym-detom-nepravom-odsunutym-na-specialne-skoly-stat-nici-buducnost/

Rómske deti navštevujúce základnú školu v mestskej časti Stará Ľubovňa-Podsadek sú vo vzdelávaní segregované. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR na základe dovolania mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorý potvrdil, že za segregáciu je štát zodpovedný aj keď vznikne len preto, že si štát zanedbá svoje povinnosti alebo nekoná. Podľa Poradne je tento rozsudok prelomový.

Pred necelými dvomi rokmi vyhrala na prvostupňovom súde aj v prípade súdneho procesu nezákonného vzdelávania rómskych detí v špeciálnych triedach na základnej škole.

„Keď tieto konkrétne deti ukončili základné vzdelanie, mali veľmi limitované možnosti, kam ísť. Jeden z nich chcel byť automechanikom, ale keďže navštevoval špeciálnu školu, nemal šancu dostať potrebné vzdelanie,“ hovorí o prípade advokátka z poradne Vanda Durbáková.

Poradňa pre občianske a ľudské práva získala vlani ocenenie Roma Spirit v kategórii čin roka za obhajovanie práv detí z Hermanoviec počas súdneho procesu nezákonnej segregácie vo vzdelávaní.

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko s rozsudkom Najvyššieho súdu nesúhlasí. Poukázal, že každý žiak navštevuje základnú školu na základe rozhodnutia rodiča, ktorý si môže vybrať aj spomedzi škôl v meste. Vraj ani jedna žiadosť Rómov na ostatných školách nebola zamietnutá. Prečo teda podľa vás stále ide o segregáciu?

Na to už pánovi primátorovi odpovedal Najvyšší súd - bol to argument, ktorý mesto uviedlo aj v rámci súdneho konania. Súd v rozhodnutí jasne konštatoval, že to na rozhodnutie nemá dopad. Keď je raz vzdelávanie rómskych detí v čisto na rómskej škole, ktorá je navyše pri vylúčenej rómskej lokalite, toto vzdelávanie je nezákonné a predstavuje segregáciu.

Súd v tomto prípade uznal zodpovednosť štátu za segregáciu už preto, že neprijal dostatočné preventívne opatrenia na odstránenie diskriminácie rómskych detí. Podľa Najvyššieho súdu sú štátne inštitúcie zodpovedné aj za segregáciu, ktorá vznikla samovoľne a nie s cieleným zámerom oddeľovať rómske deti od detí z majority. Čo by mohol tento rozsudok zmeniť do budúcna?

Obrana zo strany štátu aj zriaďovateľa bola, že nemali úmysel segregovať deti a že škola vznikla v dôsledku demografického vývoja. Odvolávali sa na spomínanú slobodnú voľbu rodiča. My sme sa opierali hlavne o rozsudky Európskeho sudu pre ľudské práva, ktorý rozhodoval vo viacerých prípadoch segregácie rómskych detí. Hovorili sme, že štát nesie zodpovednosť nielen za cielenú segregáciu, ale aj za tú, ktorá vzniká samovoľne - že opatrenia, aby k tomu nedochádzalo, sú zodpovednosťou štátnych inštitúcií alebo samospráv.

Budem však aj diablov advokát: sú školy v lokalitách, kde je problém s generačnou chudobou, ktoré navštevujú deti často bez štandardnej výchovy a učitelia si s nimi nevedia rady. V konečnom dôsledku to komplikuje vzdelávanie všetkým deťom – aj tým, ktoré sa chcú učiť, bez ohľadu na to, či sú Rómovia alebo nie. Čo by ste im na to povedali?

Segregované vzdelávanie je nezákonné. Rozumiem však, že veľa ľudí je frustrovaných, že majú ťažkosti, keď žijú v lokalitách, kde narastá chudoba a sú tam marginalizované rómske komunity. Je to výsledok dlhodobej nečinnosti štátnych inštitúcií, ktoré včas nekonali a v niektorých lokalitách sú už riešenia mimoriadne náročné aj nákladné. Sú v bode, keď ich riešenie vyžaduje veľmi veľa investícií a odbornosti. A práve preto je dôležité, aby sme tomuto javu predchádzali.

Je veľa lokalít, kde štát a samosprávy zlyhali. Ale sú aj také, kde sa snažia čeliť problému a prijímajú opatrenia, aby zlepšili spolunažívanie. Ide to. Ale niekde to je už veľmi náročné a veľmi drahé.

———
Všimnite si, že pani právnička akosi opomenuli odpovedať na otázku, že toto komplikuje život všetkým, ako k tomu prídu tie ostatné deti?!?! Či oni nemajú právo na plnohodnotné vzdelávanie?

Trochu som si poňúrala po nete, kto je táto pani Durbáková.

https://osf.cz/wp-content/uploads/2018/01/11_13_Strategicka_litigace_a_boj_proti_diskriminaci_pozvanka.pdf

https://www.gender.gov.sk/rovnake-zaobchadzanie-v-slovenskej-realite/

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.