Peter MMXX 26.03.2023 13:20 Zobraziť v diskusii

Re: Zaujímavé odkazy

Sankcie mali zabiť ruský finančný sektor. Stalo sa, aj nie.

Stalo sa tak do tej miery, že akákoľvek globálne ambiciózna ruská banka peňažného centra alebo správca aktív mali svoje plány expanzie obmedzené sankciami. Podnikať ako Západniar s bankou so sídlom v Moskve alebo Petrohrade je teraz takmer nemožné. Sankcie bolia.

„Kvôli sankčnému prostrediu sú globálne banky, predajcovia, partneri mimoriadne opatrní pri jednaní s ruskými alebo prepojenými partnermi a vždy kladú veľa otázok,“ hovorí Neri Tollardo, bývalá riaditeľka Tinkoff Bank v Moskve, ktorá teraz žije. a pracovať v Mexiku od polovice roku 2022. „Banky nespracúvajú ani neprijímajú platby do Ruska az Ruska a ich globálni partneri si často sami ukladajú štandardy dodržiavania pravidiel, ktoré sú oveľa prísnejšie ako zákon,“ hovorí.
Takže týmto spôsobom sankcie poškodili ruské finančné inštitúcie.

Ale ruská banková kríza, ktorá vyzerá tak, ako sme ju nedávno videli v USA s bankou Silicon Valley a vo Švajčiarsku s Credit Suisse, nenastala. Nikdy sa neuskutočnili žiadne runy na ruské banky. Rubeľ posilnil. A zatiaľ čo väčšina bánk je chránená štátom – na čele so Sberbank a VTB – Ruská centrálna banka strávila veľkú časť posledného desaťročia prácou na vyčistení finančného systému. Toto upratovanie domu vedené prezidentkou centrálnej banky Elvirou Nabiullinovou, ktoré viedlo k zatvoreniu stoviek súkromných bánk, je pravdepodobne dôvodom, prečo sankcie nezruinovali ruské financie. Elvira už vytiahla slabé články zo systému. A bolo ich veľa. Z tohto dôvodu ruské banky prežili sankčný režim Západu a sťahovanie z burzy lepšie, ako by si ktokoľvek predstavoval. Pre cynického Rusa,uškrnul sa pred objektívom fotoaparátu pred horiacou budovou.

Od zakázania vstupu do portfólií amerických investorov (VanEck Russia ETF sa likviduje ) , dve najväčšie spoločnosti Sberbank a VTB Bank stratili na moskovskej burze polovicu svojej hodnoty.
Ruské banky zažili horšie časy.

Posledná banková kríza sa odohrala vo vlnách, pričom najväčšia sa odohrala v roku 2017. Centrálna banka minula takmer 20 miliárd dolárov na záchranu špičkových poskytovateľov pôžičiek a ochranu vkladateľov pred podvodnými aktivitami a zlými praktikami riadenia rizík ruskej bankovej elity.

Mnohým z nich bol umožnený prístup do týchto bánk, keď štát a provinčné vlády predali aktíva po páde Sovietskeho zväzu. O bankovníctve nevedeli nič. Neprihlásili sa k ničomu podobnému ako Basel II alebo novým dohodám Basel III o finančnom zabezpečení a banku používali ako domáce kasíno; osobný bankomat pre ruských svetobežníkov.
Po zatknutí sa presunuli na obvyklé miesta a s otvorenou náručou ich privítali developeri luxusných nehnuteľností a realitní agenti z Londýna, New Yorku, Miami, Dubaja a Cypru.

Niektorí z najznámejších sú Iľja Jurov, Sergej Beljajev a Nikolaj Fetisov, všetci bývalí spolumajitelia ruskej banky Bank Trust, ktorú musel v roku 2014 zachrániť štát kvôli podvodným akciám a hroznému manažmentu rizík. Yurov žije v Londýne. Nie je jasné, kde žijú ďalší dvaja.
V roku 2020 im Najvyšší súd v Londýne nariadil zaplatiť banke vo vlastníctve ruskej vlády 900 miliónov dolárov , ale rozhodnutie ešte nebolo vykonané.

Silicon Valley Bank, Signature BankSBNY -22,9 %, a Credit Suisse sú vo vlastníctve akcionárov a je nepravdepodobné, že budú žalovaní podobnými sumami, ale čas ukáže. V USA majú byť zatiaľ vkladatelia úplne mimo ochranného krytia FDIC v maximálnej výške 250 000 USD.
Pred sankciami je Boris Mints ďalším príkladom ruského bankára, ktorý riadil krehký ruský finančný sektor. Žije vo vyhnanstve v Londýne a žiada o politický azyl po tom, čo jeho banku Otrkritie, jedného z najväčších súkromných poskytovateľov úverov v Rusku, prevzala Elvira Nabiullina v dôsledku vážnej krízy likvidity.

Začiatkom tohto roka Najvyšší súd v Londýne rozhodol, že Mints musia zaplatiť za podvod vo výške 850 miliónov dolárov od dnes už vládou riadenej banky Otrkritie Bank.

Tento prípad však nie je úplný. Rozsudok ( v plnom znení tu ) sa týka len pokusu o prerušenie konania, čo znamená, že mal stále možnosť vyhnúť sa platbe. Dôvod, prečo sa Mincovne snažili zastaviť konanie, bol ten, že sa tvrdilo, že akékoľvek pokračovanie prípadu by sa stalo právnym konaním, ktoré by mohlo poskytnúť peniaze sankcionovanej ruskej vláde, uviedli právnici Mints v e-maile.

Okrem týchto príkladov, keby sankcie prišli v čase, keď ruská centrálna banka čistila svoje „zombie banky“ – rozpútalo by sa peklo. Keď však vidíme, koľko z tohto neporiadku bolo zmietnuté pred nástupom sankčných režimov v roku 2022, ruské banky zostávajú v bezpečí, aj keď ruskí investori v týchto bankách stratili košeľu.
Politika sankcií, ktorá bola doteraz najtvrdšia voči Rusku, je stará 13 mesiacov. Pravidelne sa objavujú nové. Nie je jasné, čo môže nasledovať, keďže ruské finančné inštitúcie už boli do značnej miery odrezané od západného systému.

Banky ako VTB, ktoré mali v Európe pobočku investičného bankovníctva a správcu aktív s kanceláriami v Londýne, budú teraz v ťažkom tlaku pomáhať európskym firmám pri vydávaní dlhopisov alebo akciách. Kedysi boli v tomto odvetví lídrami, najmä v menších štátoch Európskej únie, ako je Česká republika. Kancelárie VTB Bank v Londýne sú od minulého marca zatvorené, keďže jej aktíva boli vo februári zmrazené. V decembri bola nariadená súdnou nútenou správou .
Ruský finančný sektor a jeho domáce banky nerobia titulky ako banky v USA a Európe. Odolali náporu sankcií. Ale obrázok nie je pekný. Všetko závisí od uhla. Ako hovorí riaditeľka Tinkoff Bank Neri Tollardo a slúži ako príklad, stratili talent. Stratili svoje európske a americké aktíva, ktoré sa v nasledujúcich rokoch, ak vôbec niekedy, nezískajú.

Najnovšie správy o výnosoch Sberbank v Rusku ukázali masívny 78% prepad ziskov v dôsledku všetkých týchto zabavení aktív a stratených obchodov, informovala agentúra Reuters 9. marca.
Generálny riaditeľ Sberbank Herman Gref v tlačových správach uviedol, že Sberbank je „najviac napádaným subjektom“ v krajine, ktorá zažíva „bezprecedentné výzvy, pokiaľ ide o zložitosť a silu“. Povedal, že Sberbank stratila takmer všetky svoje aktíva v zahraničí, čo viedlo k masívnym odpisom.
Napriek tomu sa ruský prezident Vladimir Putin uškrnie nad horiacimi budovami Credit Suisse a stratenými 200 miliardami dolárov v depozitoch Silicon Valley Bank, pričom potrebuje bezprecedentnú podporu FDIC na ochranu majiteľov účtov. Banka je teraz insolventná. Jeho najväčšie banky zostávajú. Ale len preto, že väčšina ruských bánk bola v priebehu rokov zložená a stala sa nesolventnou, čo predstavuje nebezpečenstvo pre ruský finančný systém.

„Vďaka profesionálnym krokom našej bankovej komunity, vládnych agentúr a úsiliu centrálnej banky chcem zdôrazniť, že sa nám vo všeobecnosti podarilo prekonať všetky tieto (sankčné) ťažkosti,“ povedal Putin údajne začiatkom tohto mesiaca v Moskve . stretnutie s generálnym riaditeľom Sberbank. Povedal, že súčasná stabilná pozícia Sberbank je "dobrým signálom pre celú ekonomiku".
Keďže sa očakáva, že sankcie zostanú ešte dlho, zaniknú jedného dňa aj prísne sankcionované ruské banky?

"Ktovie, čo sa stane v Rusku, pretože všetci vieme len to, čo čítame v tlači a čo čítame v tlači, je to, že Rusko urobilo šikovnú prácu pri spracovaní predbežných sankcií svojich bánk, a tak po sankciách to zvládli dobre," hovorí slávny komoditný investor Jim Rogers zo svojho domova v Singapure. Rogers bol riaditeľom ruskej spoločnosti na výrobu hnojív PhosAgro. Hovorí, že má nejaké peniaze stále uväznené v Rusku. „Videli sme, ako rubeľ klesol, keď boli prvýkrát uvalené sankcie, potom sa zvýšil. Takže len v tomto prípade mi trh hovorí, že niekto v Rusku urobil niečo správne,“ hovorí.
https://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2023/03/22/where-is-the-russian-banking-crisis/?

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.