Zora 08.07.2023 09:32 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Rakúska

ESSI

2.7.23

Rakúsko sa snaží pripojiť k európskemu systému protivzdušnej obrany

/.../

Rakúsko je od roku 1955, keď jeho územie opustili vojská víťazných mocností druhej svetovej vojny, vojensky neutrálny štát. Tento štatút Rakúska by vstupom do ESSI nebol ohrozený.

Cieľom ESSI je doplniť obranu NATO najmä v oblastiach, kde chýbajú napríklad balistické rakety s dlhým doletom a pri obranných činnostiach bez dronov a riadených striel.

Rakúsko, Írsko a Malta ako tri vojensky neutrálne členské štáty Európskej únie, tento týždeň zablokovali niekoľko dlhodobých bezpečnostných záruk EÚ pre Ukrajinu.

4.7.23

Švajčiarsko sa chce pripojiť k systému protivzdušnej obrany ESSI

Neutrálne Švajčiarsko sa chce pripojiť k európskemu systému protivzdušnej obrany European Sky Shield Initiative (ESSI).

/.../

Švajčiarsko a Rakúsko v ďalšom liste zverejnili svoje výhrady vyplývajúce z ich neutrálneho štatútu. Nezapájajú sa napríklad do medzinárodných konfliktov a každá z týchto dvoch krajín si môže určiť rozsah svojej účasti na obrane vzdušného priestoru.

Ministri obrany 14 členských krajín NATO a Fínsko sa vlani v októbri dohodli na vzniku ESSI. Iniciátorom projektu bolo Nemecko a systém má za úlohu doplniť obranu NATO v Európe na miestach, kde chýbajú balistické rakety s dlhým doletom a pri obranných činnostiach bez dronov a riadených striel. Kedysi dlhoročne neutrálne Fínsko sa členom NATO stalo v apríli tohto roka.

7.7.23

Švajčiarsko a Rakúsko sa pridávajú k projektu protivzdušnej obrany

Vojensky neutrálne krajiny Švajčiarsko a Rakúsko prejavili záujem pripojiť sa k spoločnému európskemu systému protivzdušnej obrany Sky Shield, ktorý navrhlo Nemecko. Oficiálne vyhlásenie o zámere podpísali v piatok za svoje krajiny v Berne ministerky obrany Viola Amherdová zo Švajčiarska a Klaudia Tannerová z Rakúska,

----

6.7.23

Raiffeisen Bank International odkladá plány na odchod z Ruska

Raiffeisen Bank International (RBI) odkladá plány na odchod z Ruska, uviedli tri zdroje oboznámené so záležitosťou. Rakúsko totiž posilňuje svoju obranu dlhodobých väzieb s Moskvou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

RBI je najväčšou západnou bankou pôsobiacou v Rusku. Pôvodne mala v úmysle vyčleniť svoje ruské aktivity, ktoré zabezpečujú platby stovkám tamojších spoločností, do septembra, keďže sa dostala pod tlak európskych regulačných orgánov.

Rakúsko a RBI, ktorú pre jej ruské väzby vyšetrujú aj v USA, sa tomu bránia v nádeji, že vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí, uviedli zdroje pre agentúru Reuters.

Rakúski predstavitelia medzitým zintenzívňujú svoju obranu RBI v Európe a v USA a tvrdia, že sa na ňu nespravodlivo zamerala pozornosť, uviedli dva zdroje oboznámené s postojom vlády. Týmto spôsobom údajne testujú odhodlanie Západu izolovať Moskvu.

Aj keď Viedeň verejne podporuje Ukrajinu, viacerí rakúski predstavitelia pre agentúru Reuters, uviedli, že sa zdráhajú úplne prerušiť desaťročia trvajúce vzťahy s Ruskom. Dôvodom sú nádeje na obnovenie vzťahov.

RBI ešte nepredstavila svoj plán orgánom dohľadu v Európskej centrálnej banke (ECB), uviedli dva zdroje oboznámené s jej rokovaniami s ECB. To znamená, že vyčlenenie ruských operácií do septembra je vysoko nepravdepodobné.

RBI chce počkať na súhlas ECB s jej plánmi a až potom ich predloží akcionárom na schválenie, čo môže trvať niekoľko mesiacov. Okrem toho bude pred realizáciou týchto plánov RBI potrebovať súhlas ruskej centrálnej banky, ministerstva financií, a v prípade predaja aj ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruské úrady dali RBI, ktorá má v krajine približne 2600 firemných klientov, 4 milióny miestnych majiteľov účtov a 10.000 zamestnancov, jasne najavo, že si želajú, aby zostala, pretože umožňuje medzinárodné platby, uviedol jeden zo zdrojov.

RBI sa podľa jej hovorcu bude naďalej usilovať o predaj ruskej divízie alebo jej vyčlenenie a je rozhodnutá zredukovať svoje ruské operácie.

Pomalý odchod z Ruska však spôsobil, že sa RBI dostala do sporu s ECB, ktorá nad bankou vykonáva dohľad. ECB tlačí na RBI aj ďalšie európske banky, ako je UniCredit, aby z Ruska odišli. Talianska banka sa odmietla k svojim plánom bližšie vyjadriť.

Kľúčoví rakúski predstavitelia sa postavili za RBI a snažia sa o zníženie medzinárodného tlaku na banku, ktorá je dôležitá pre ekonomiku krajiny.


Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.