Peter MMXX 16.07.2023 05:55 Zobraziť v diskusii

Re: Fursov

ANDREJ FURSOV

Sila čísel. Svetová špička sa drží svojej jedinej šance. 

Andrej Fursov

Kríza z roku 2008 urobila hrubú čiaru za „mastnými rokmi“ svetovej ekonomiky. Súviseli s rabovaním bývalého socialistického tábora a umožnili o jeden a pol desaťročia odložiť terminálnu fázu systémovej krízy kapitalizmu, ktorú začiatkom 80. rokov v USA predpovedali skupiny na čele s A. Gell-Man, R. Collins a B. Boner a v ZSSR - P. Kuznecov a V. Krylov. 

Kríza v roku 2008 bola zaplavená peniazmi, ktoré v tom čase už prestali plniť päť hlavných funkcií peňazí, to znamená, že prestali byť peniazmi. Kríza nikam neodišla - kotol bol jednoducho zakrytý vekom, ktoré sa časom začalo viac a viac vyhadzovať. 

V Spojených štátoch pod rúškom „republikánov“ a „demokratov“ prebieha boj úplne iných síl, odohráva sa úplne iný, oveľa vážnejší konflikt. Hovoríme o boji v rámci špičky svetovej kapitalistickej triedy, o boji za postkapitalistickú budúcnosť, o to, kto koho odstrihne od tejto budúcnosti a v nej. 

Ak situáciu trochu zjednodušíme, tento konflikt možno definovať ako boj ultraglobalistov s ich inštaláciou do bezštátneho finančno-korporátneho elektronicko-digitálneho sveta, alias koncentračného tábora, a globalistov s ich smerovaním k zachovaniu štátu (preto boj o suverenita), modernizovaný priemysel a následne zabezpečenie určitých pozícií čiastočne zmenšujúcich sa pracujúcich a stredných vrstiev; štát je zároveň podriadený MMF aj Svetovej banke, ale čo je najdôležitejšie, naďalej existuje. 

Vo svete ultraglobalistov neexistuje štát – toto je svet mocných korporácií ako Východoindická spoločnosť alebo enklávové územia – neo-Benátky; svet obývaný ľuďmi a vlastne aj biorobotmi bez národnostných, rasových, náboženských a dokonca aj rodových rozdielov. Obama aj Clintonová sú ultraglobalisti; Dnes je tvárou ultraglobalizmu Hillary Clintonová, ktorú v LiveJournal výstižne nazvali Bastinda (zlá čarodejnica z Purple Land of the Winkles v Čarodejníkovi zo smaragdového mesta).

Počas štyroch rokov svojho prezidentovania sa Trumpovi podarilo prelomiť veľa z toho, čo budovali ultraglobalisti: transatlantické partnerstvo, transpacifické partnerstvo, americké financovanie WHO atď. Netreba si robiť ilúzie: Trump navyše nedôsledne a nevýrazne plní vôľu určitej časti sveta, predovšetkým americkej kapitalistickej triedy. Objektívne je spojencom tohto segmentu časť západoeurópskych elít s pravicovými postojmi. 

"Chiméra "buržoázno-aristokratickej republiky" (BAR). Ideológia BAR je nepochybne ideológiou pseudopravičiarov, ktorí vyznávajú kult "vnútorne silného jednotlivca" ako obrannú reakciu na masivizáciu spoločnosti. a štát v ére, po prvé, klasickej antiky (Dr. Grécko a Rímska republika), po druhé, renesancie (mestá Talianska storočia XIV-XVII) a po tretie, od začiatku novoveku do r. súčasnosť (Holandsko, Anglicko od Cromwella po Thatcherovú, USA od počiatku po Reagana a Busha), vychádzajúce z myšlienok Aristotela (malé zriadenie ako optimálna forma vlády), Cicera, Hobbesa, Machiavelliho, Nietzscheho a i. ktorého jadrom je etika slobodnej tvorivosti spoločenstva niekoľkých „silných jedincov“ – „bohov“ (buržoázno-aristokratická oligarchia), verejne prístupných spolupáchateľstvu ľudových más, z ktorých väčšina sa zo zotrvačnosti zúčastňuje len nominálne. Ideológia BAR s jej ontologickým prvenstvom jednotlivca nad klanom a štátom je produktom typickej západnej mentality.“ az118.livejournal.com

Až donedávna mali protištátne snahy ultraglobalistov vážne obmedzenie: pred demontážou Spojených štátov bolo najprv potrebné rozložiť Ruskú federáciu a Čínu; USA predsa nie sú len štát (posledným prezidentom USA ako štátu bol Nixon), ale sčasti štát, sčasti zhluk TNC, železná päsť všetkých globalistov, umiernených aj ultras. 

Takzvanou digitalizáciou však bolo možné anulovať alebo aspoň výrazne oslabiť celú „veľkú trojku“ štátov, ktoré sú stále tak či onak, aj keď nedôsledne, v „jednom kroku vpred“. , dva kroky späť“ režim proti ultraglobalizmu. 

Teraz sa veľa hovorí o e-governmente, o „digitálnom štáte“, ktorý primárne ovláda sociálne siete.

Dokonca sa objavil aj takýto pojem – netokracia (net – „sieť“). 

„Digitálny štát“ (úvodzovky, lebo v presnom zmysle slova to nie je štát, je to iná forma moci) existuje čiastočne vedľa bežného, inštitucionálno-hierarchického, čiastočne (navyše z väčšej časti ) je v ňom zabudovaný – formálne za účelom zvýšenia efektivity, optimalizácie procesov. V podstate ho zničiť. Keďže siete sú v podstate nadnárodné, digitálna štátnosť je globálnou silou. 

„Štát je organizmus, ktorý dáva možnosť vznikať osobnostiam-panovníkom, a nie stroj zostavený z jednotlivcov pre ich potešenie v podobe planetárnej voliéry. Zdanlivá absencia negatívnych vplyvov moderného kapitalistického štátu je ilúziou, už len preto, že skrýva svoju podstatu permanentnej krízy, nechce byť na hranici života a smrti, ale len sladkého večného života. Toto je veľmi chúlostivá kríza. Rozmnožovala sa vo veľkej miere ako baktéria – najprv zachytila priestor, ktorý jej bol voľný, a keď už bol takmer koniec, potom budúci čas v podobe života na dlh.“ az118.livejournal.com

Ako poznamenal Z. Bauman, kapitál (a ešte doplním všetko ostatné), premenený na elektronický signál, nezávisí od štátu, z ktorého je vyslaný, od štátov, ktorých hranice prekračuje, a od štátu, do ktorého prichádza. Globálna digitálna moc sa buduje nad stavom modernej éry rovnakým spôsobom, ako sa táto druhá (práve pre neho Machiavelli vymyslel termín lo stato) vybudovala v 16.-17. nad tradičnými miestnymi a regionálnymi štruktúrami moci, anulujúc ich z hľadiska organizácie a moci. 

Za podmienok triumfu čísla, ak k nemu dôjde, starý stav moderny v zásade nemôže byť úplne zničený - zostane škrupinou, ktorej možno pripísať nedostatky, alebo dokonca niečo ako cvičený medveď v cirkus. 

„Liberálna demokracia je globálny systém zoologickej záhrady, kde má takmer každý potravu, strechu nad hlavou, samice a samce, bezpečnosť a povolanie medzi spánkom, jedlom a párením, ktorého význam neustále klesá v dôsledku preľudnenia a degradácie pohlavia. základňa, prakticky bez Helénov a Židov, mužov a žien, detí a dospelých, ale s infantilnými obyčajnými ľuďmi - zoologická záhrada obsluhovaná robotickými komplexmi s malým počtom špecialistov pod kontrolou vrcholového manažmentu TNC, implementujúca odporúčania systém rozhodovania pod kontrolou II ..“ az118.livejournal.com

Globálna „digitálna sila“ je takmer ideálnou formou pre takzvaný „deep state“. Tu si to treba len ujasniť. Po prvé, nie „hlboký stav“, ale „hlboká moc“, keďže štát je formalizovaná vec, ale takzvaný „hlboký stav“ nie je. Po druhé, musíme hovoriť o „hlbokých štátoch“, sú vo všetkých najväčších krajinách sveta, teda o štruktúrach (správne v množnom čísle) hlbokej moci (SGV). 

Proces registrácie SGV prebieha v rokoch 1960-1980. Spája sa so vznikom offshore spoločností, s financiovaním kapitalizmu, s rozvojom nadnárodných korporácií, na ktoré sa do značnej miery preorientovala časť špeciálnych služieb a časť štátneho aparátu – pričom formálne obaja zostali v štátnej službe.

Kontrola nad obchodovaním s drogami a nelegálna časť obchodovania so zbraňami, zlatom a drahými kovmi, surovinami, inými slovami zločinecká globálna ekonomika, sa stala autonómnym zdrojom SGV. Globalizácia začala ako kriminalizácia svetovej ekonomiky a jej operátori sa podľa slov O. Markeeva stali „globalistami pred globalizáciou“.

SGV vznikla zrejme aj v Sovietskom zväze (triáda: segmenty KGB / vtedajšia GRU, stranícka nomenklatúra a nimi dohliadaná tieňová ekonomika, predovšetkým v Gruzínsku, Arménsku, pobaltských štátoch, na juhu RSFSR a Ukrajina).

Prísne vzaté, perestrojka ako legalizácia tieňových kapitálov a premena moci na vlastníctvo je najmä jej dielom, procesom, ktorý uskutočňuje v spolupráci tak s SGV najväčších štátov, ako aj s uzavretými nadnárodnými štruktúrami kapitálového systému (a nie ako notoricky známy klub Bilderberg, ale s oveľa vážnejšími - Cercle / "Circle", Siècle / "Century" atď.), as týmito štátmi samotnými. 

Do akej miery „sovietsky SGV“ prežil ako nezávislý hráč a do akej miery sa integroval do politických a ekonomických štruktúr moderného sveta, je otvorenou a nie najzaujímavejšou otázkou: rozhodujúcu úlohu zohrávajú úplne iné sily. boj o globálnu postkapitalistickú budúcnosť, a to rozhodne nie sú „republikáni“ a nie „demokrati“. Sú to prinajlepšom tiene skutočných hráčov. 

https://dzen.ru/a/ZKoK-bsqoB7IK1p0

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.