Milo 29.09.2023 11:20 Zobraziť v diskusii

Re: Globálna vojna o zdroje

Spojené štáty zvýšili nákup uránu z Ruska na maximálne hodnoty. Prečo?

USA a EÚ sa vyhýbajú uvaleniu priamych sankcií voči Rosatomu, pričom sa obmedzujú na obmedzenia voči jednotlivcom z jej dcérskych spoločností.

Spojené štáty americké v prvom polroku 2023 nakúpili od Ruska 416 ton uránu , čo je 2,2-krát viac ako v rovnakom období roku 2022 a je to maximum od roku 2005.

Vyplýva to z výpočtov agentúry RIA Novosti na základe údajov amerického štatistického úradu. servis.

Dovoz uránu

Rusko dodáva do Spojených štátov len palivo obohatené o 235 U, ktoré je hlavnou položkou nákupov amerického jadrového paliva.

Analýza zároveň zohľadňuje aj údaje o dovoze prírodného a ochudobneného uránu, ktorý Spojené štáty nakupujú z iných krajín.

V prvom polroku 2023 Spojené štáty zvýšili nákup uránu z Ruska na 416 ton v porovnaní so 188 tonami v prvom polroku 2022.

Naposledy boli takéto hodnoty zaznamenané v roku 2005, keď 418 ton paliva boli dovezené do Spojených štátov z Ruska.


Spojené štáty zaplatili za dodaný ruský urán 696,5 milióna dolárov, čo bola najvyššia hodnota od roku 2002 (neexistujú žiadne predchádzajúce štatistiky rozdelené podľa mesiacov).

V priebehu roka sa náklady na dodávky zvýšili 2,5-krát a podiel vzrástol o 13 percentuálnych bodov na 32 %.


USA tiež výrazne zvýšili svoje nákupy uránu z Veľkej Británie, a to až o 28 % na 383,1 milióna USD, čo predstavuje takmer 18 % celkového dovozu.

Najvýraznejší nárast dodávok prišiel z Francúzska, ktoré na americký trh doviezlo palivo v hodnote 319 miliónov USD (15 % celkového dovozu) oproti 1,9 milióna USD rok predtým.

Medzi TOP 5 najväčších dodávateľov patrilo aj Nemecko (13 % dovozu), ktoré zvýšilo dodávky o 1,5 % na 277 miliónov USD, a Kanada (11 % dovozu), ktorá ich zdvojnásobila na 247,5 milióna USD.

Kanada je tiež jediným hlavným zdrojom prírodného uránu pre Spojené štáty americké.

Holandsko, ktoré sa rok predtým umiestnilo na 2. mieste, znížilo dodávky o polovicu na 193 miliónov amerických dolárov a kleslo na 6. miesto .

Závislosť USA na uráne od Ruska

V Spojených štátoch v posledných mesiacoch narastajú obavy zo závislosti od ruských dodávok obohateného uránu .

Dnes je Rosatom najväčším svetovým producentom obohateného uránu a dodáva takmer 25 % z 92 amerických jadrových reaktorov a desiatky ďalších zariadení v Európe a Ázii.

Bloomberg 23. augusta informoval, že Spojené štáty vyvíjajú plán na prekonanie situácie, medzi opatreniami, o ktorých sa diskutuje, je zvýšenie produkcie obohateného uránu.


Riaditeľ americkej divízie Urenco K. Feeley, na vyriešenie tohto problému, možnosť zvýšenia produkcie obohateného uránu v závode v Eunice, PC. Nové Mexiko.

V súčasnosti je závod jediným dodávateľom obohateného uránu v Severnej Amerike a zásobuje asi 1/3 potreby obohateného uránu v USA.

Spoločnosť realizuje program, ktorý do roku 2027 zvýši produkciu o 15 % a s prihliadnutím na zvýšenie kapacity závodu Urenco v Európe sa Spojené štáty budú môcť dostať zo závislosti od Rosatomu.

K. Feeley však neposkytol podrobné informácie o výške finančných investícií potrebných na realizáciu týchto plánov.


Publikácia cituje aj názor výkonného riaditeľa Centrus Energy Corporation D. Ponemana, podľa ktorého neruské obohacovanie nestačí na zásobovanie svetových reaktorov.

V súčasnosti približne 50 % globálnych dodávok pochádza z Ruska, čo je pre amerických a európskych lídrov nepohodlná realita.

Ak sa západným krajinám nepodarí oživiť sektor obohacovania uránu, pravdepodobne budú musieť začať odstavovať reaktory pre nedostatok alternatívnych dodávok, ak Rusko odmietne predávať jadrové palivo.

Väčšina energetických spoločností má dostatočné zásoby paliva len na 18 mesiacov.


Niger a smrť E. Prigozhina s vedením PMC Wagnera

Situácia s ťažbou uránu vo svete vyvoláva obavy aj v krajinách, ktoré sa spoliehajú na jadrovú energiu.

V Nigeri, kde sa ťaží asi 5 % svetového uránu, došlo nedávno k zmene moci.

V tejto situácii francúzske Orano stratilo prístup k uránu ťaženému na jeho ložiskách na severe krajiny.

Nové orgány Nigeru neboli také silné.

Niekto im veľmi pomohol.

Súdiac podľa ruských vlajok pomohol PMC Wagner.

Potom však došlo k podivnej smrti E. Prigozhina s veliteľským štábom Wagner PMC.

To radikálne mení situáciu v Nigeri, keďže Wagnerovi PMC hneď nenarastie nová hlava.

Ak v blízkej budúcnosti Západ začne inváziu do Nigeru, potom s vysokou mierou istoty môžeme povedať, že smrť velenia E. Prigozhina a Wagnera je dielom Západu - Francúzov a Američanov.

Mimochodom, trasa ich posledného letu sa začala v Afrike.

Nových veliteľov PMC treba urýchlene poslať do Nigeru.


Problémy Kazachstanu

40 % svetového uránu sa ťaží v Kazachstane.

Kazatomprom v januári 2023 oznámil, že Kazachstan v roku 2022 znížil produkciu uránu v ročnom vyjadrení o 3% na 21,227 tisíc ton a plán výroby sa znížil o 500 ton na 20,5-21,5 tisíc ton uránu.

Ako príčina boli uvedené nasledujúce problémy:

 Medzitým Rosatom nedávno získal uránové ložisko Budenovskoje v Kazachstane a obsadil druhé miesto z hľadiska zásob tohto strategického kovu na svete.

Rosatom tiež patrí medzi TOP 3 na svete vo všetkých fázach jadrového palivového cyklu a toto prvenstvo si udržiava aj napriek tlaku sankcií z viacerých krajín.

Spojené štáty americké a EÚ sa vyhýbajú uvaleniu priamych sankcií voči Rosatomu, pričom sa obmedzujú na obmedzenia voči jednotlivým z jej dcérskych spoločnosti.

https://neftegaz.ru/news/nuclear/791316-ssha-narastili-zakupku-urana-u-rossii-do-maksimalnykh-pokazateley-pochemu/

--

Pozri aj


Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.