Zora 19.11.2023 16:23 Zobraziť v diskusii

Re: Správy o cirkvách

Pápež František odvolal konzervatívneho amerického biskupa Stricklanda

Vatikán 11. novembra (TASR) - Pápež František odvolal biskupa Josepha Stricklanda, jedného zo svojich najostrejších kritikov medzi americkými katolíckymi konzervatívcami, oznámil v sobotu Vatikán.

Je veľmi zriedkavé, aby bol rímskokatolícky biskup úplne zbavený svojich povinností. Zvyčajne sú biskupi, ktorí majú problémy s Vatikánom, požiadaní o odstúpenie ešte pred podaním demisie, ktorú pápež prijme. Pápeži robia takéto kroky, ktoré sa považujú za drastické, keď biskup odmietne žiadosť o odstúpenie.

Strickland má 65 rokov, čo je o desať rokov menej, ako je obvyklý vek odchodu do dôchodku pre biskupov.

Strickland, aktívny používateľ sociálnych médií, ktorý bol biskupom Tylerskej diecézy v Texase od roku 2012, začiatkom tohto roka na vtedajšej sociálnej sieti Twitter napísal, že odmieta pápežov "program podkopávajúci depozitum viery".

Odvolanie nasledovalo po vatikánskom vyšetrovaní vedenia Tylerskej diecézy, ktoré zahŕňalo aj preskúmanie Stricklandovho vybavovania finančných záležitostí.

Jeho odvolanie oznámila súčasne aj Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov (USCCB). Vatikán ani konferencia však konkrétny dôvod odvolania neuviedli. Strickland na svoje odvolanie bezprostredne nereagoval. František za dočasného správcu diecézy vymenoval austinského biskupa Joea Vásqueza.

--

Vatikán: Katolíci majú naďalej zákaz stať sa slobodomurármi

Vatikán 15. novembra (TASR) - Vatikán tento týždeň potvrdil zákaz vstupu katolíkov do slobodomurárskych lóží. Počet ich členov sa globálne odhaduje na zhruba šesť miliónov.

"Aktívne členstvo veriacich v slobodomurárskych združeniach je zakázané z dôvodu nezlučiteľnosti katolíckej náuky a slobodomurárstva," uviedlo vatikánske Dikastérium pre náuku viery v liste, ktorý v stredu zverejnili vatikánske médiá.

Stanovisko dikastéria pochádza z 13. novembra a je potvrdené pápežom Františkom. Reaguje na podnet filipínskeho biskupa, ktorého znepokojil rastúci počet slobodomurárov v jeho krajine.

Ten istý úrad minulý týždeň uviedol, že transrodové osoby môžu byť pokrstené, slúžiť ako krstní rodičia a vystupovať ako svedkovia pri katolíckych sobášoch.

V liste o slobodomurároch sa cituje z vyhlásenia z roku 1983, ktoré podpísal vtedajší prefekt úradu (v tom čase nazývaného Kongregácia pre náuku viery) kardinál Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI. Vo vyhlásení sa uvádza, že katolíci "v slobodomurárskych združeniach sú v stave ťažkého hriechu a nesmie sa im podávať sväté prijímanie".

Slobodomurárske lóže sú zvyčajne len mužské spolky spojené s tajomnými symbolmi a rituálmi. Niekedy sa spájajú aj s konšpiračnými teóriami, ktoré tvrdia, že slobodomurári majú neprimeraný vplyv na svetové záležitosti.

Podľa Spojenej veľkej lóže Anglicka (UGLE) je moderné slobodomurárstvo "jednou z najstarších sociálnych a charitatívnych organizácií na svete", ktorá má korene v stredovekých tradíciách. Skupina uvádza, že má 180.000 mužských členov, pričom dve paralelné ženské lóže majú ďalších 5000 členov.

Členmi tejto lóže boli napríklad bývalý britský premiér Winston Churchill, manžel kráľovnej Alžbety II. princ Philip, spisovatelia Rudyard Kipling a Arthur Conan Doyle, niekdajší futbalista a tréner Alf Ramsey či herec Peter Sellers. Súčasným veľmajstrom lóže je princ Edward, vojvoda z Kentu.


Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.