Zora 12.12.2023 18:15 Zobraziť v diskusii

Re: Zaujímavé odkazy

Vládny splnomocnenec SR s maďarským štátnym občianstvom?

12. decembra 2023

Expertná komisia pre slovensko-maďarské vzťahy neodporúča, aby bol za splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny menovaný mediálne preferovaný kandidát na splnomocnenca pán Gyorgy Gyimesi.

Komisia upozorňuje na kontroverznú činnosť a vyhlásenia tohto kandidáta na poslanca do NR SR za menšinovú maďarskú stranu Aliancia vo voľbách do NR SR 2023. Bývalý poslanec NR SR za OĽANO údajne vlastní maďarské štátne občianstvo, čo nie je v súlade so slovenským zákonom.

Tomuto pánovi tváriacemu sa, že mu ide iba o gestá pre národnostné menšiny, ktoré by mala sústavne vysielať slovenská spoločnosť, sa v podstate dobre darí mútiť vodu v neinformovaných a nezorientovaných kruhoch.

Gestá si ale predstavuje v podobe zákonov, ktoré na juhu Slovenska v konečnom dôsledku dosiahnu svoj cieľ – aby o juhu SR rozhodovala Budapešť za peniaze Slovenska. Ak by sa mal stať akýkoľvek občan Slovenskej republiky štátnym zamestnancom, je nevyhnutné preveriť, ak je podozrenie, či má maďarské občianstvo, ktoré slovenský zákon neumožňuje spolu so slovenským občianstvom.

Tento fakt sa ale veľmi ťažko overuje, pretože maďarské štátne orgány a maďarskí politici tieto informácie skrývajú, aby ochránili svojich zahraničných maďarských voličov, ktorých je už približne jeden milión. Sú to väčšinou voliči vládnucej strany Fidesz.

Ak je však podozrenie na vlastníctvo maďarského občianstva potenciálneho kandidáta, je dôvod na obozretnosť, najmä ak ide o vysokú štátnu funkciu.

Kontroverzná činnosť G. Gyimesiho

Okrem mediálne známych politických a diplomatických kiksov v neprospech národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky bol pán Gyimesi iniciátorom nenápadnej novelizácie zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorý s horlivou pomocou progresívnych a tzv. liberálnych poslancov za uplynulé trojročné obdobie fatálne schválila NR SR.

Novela umožňuje označovať v menšinových jazykoch nielen obce, ale aj jej časti. Po následnom schválení nariadenia vlády SR o tzv. označovaní obcí v národnostných jazykoch je výsledkom v praxi symbolický návrat častí obcí s maďarským označením do Uhorska, resp. pozemkov maďarským šľachticom.

V rámci pozemkovej reformy od roku 1921 tieto dnešné časti obcí zakladali za ťažkých životných a pracovných podmienok slovenskí osadníci z rôznych kútov Slovenska. Dnes, aj zásluhou tohto menšinového slovakofóba sa už osadzujú maďarské označenia častí obcí, napriek tomu, že v nich žijú vo väčšom počte Slováci a potomkovia slovenských zakladateľov.

Chápadlá o pozadí prípravy tejto novely siahajú až k maďarskej vláde a vládnucej strane Fidesz, ktorá mimochodom na každom kroku nielen hlása, že doživotne bude pomáhať svojim maďarským súkmeňovcom v susedstve, ale tak aj systematicky robí.

Pán Gyimesi si musel s radosťou mädliť ruky, ako sa mu podarilo oklamať svojich nič netušiacich a naivných straníckych kolegov a odkrojiť ďalšie koliesko iredentistickej salámy. Združenie slovenskej inteligencie podalo podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie zákonnosti spomínaného nariadenia vlády SR, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva schváleného vládou Slovenskej republiky 25. 1. 2023. Aktuálne GP zaslalo podnet na Úrad vlády SR.

Úzke prepojenie tohto menšinového politika s maďarským Fideszom uvádzajú aj webové portály v Maďarsku.

Napríklad Slobodná Európa podozrieva pána Gyimesiho na prepojenie s Fideszom v predvolebnej kampani. Autonómia rovná sa menšinové samosprávy. Gyimesi údajne nechce autonómiu na „felvidéku“, ale menšinové maďarské samosprávy a župy.

Touto vtipnou hláškou sa asi zapíše do politických dejín. Zrejme sa natoľko snaží o kamufláž pred slovenskou verejnosťou, až sa do nej sám zamotal. Maďarské samosprávy a maďarské župy na jeho felvidéku nie je totiž nič iné, ako autonómne rozhodovanie národnostnej menšiny nielen o svojich záležitostiach, ale aj o záležitostiach všetkých tam žijúcich občanov.

Arogancia pána G. Gyimesiho a povýšenectvo zašlo až tak ďaleko, že si ako poslanec NR SR dovolil diktovať aj zmenu matičného zákona. Inicioval aj prijatie zákona o Csemadoku a pravidelného finančného príjmu, tejto kontroverznej organizácii presadzujúcej maďarskú autonómiu.

Práve na tieto politické kroky plné nenávisti voči všetkému slovenskému by sa mali pýtať aj vlastenecké médiá, čím by odhalili jeho skutočné zámery a charakter. Pán Gyimesi bol ešte ako poslanec všeobecne obľúbený v národniarskej časti slovenskej politickej scény najmä preto, že jej pomáhal vyraďovať z hry konkurenčné politické strany a výnimočnou schopnosťou vyvolávať svojou prítomnosťou alebo účinkovaním konflikt.

Zrušenie Úradu splnomocnenca pre národnostné menšiny

Expertná komisia pre slovensko-maďarské vzťahy navrhuje zrušiť Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny…

…a agendu rozdeliť medzi jednotlivé ministerstvá, príp. iné úrady, podobne ako sú rozdelené iné menšinové záležitosti pod ministerstvo kultúry (kultúra národnostných menšín) a ministerstvo školstva (národnostné vzdelávanie).

Dôvod 1. Neplnenie závažných úloh Úrad neplní také závažné úlohy, pre ktoré nevyhnutne musí existovať samostatná inštitúcia. Národnostná agenda musí byť kompatibilná s väčšinovou, čo sa najlepšie realizuje na jednotlivých ministerstvách a nie izolovane a bez hodnotenia dopadu štátnej národnostnej politiky.

Dôvod 2. Prekračovanie kompetencií Odvolaný splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny pán L. Bukovszký viackrát prekračoval svoje právomoci, navyše pôsobil aj v menšinovej maďarskej mimovládke, ktorá je finančne podporovaná Maďarskom. Úrad splnomocnenca pôsobil ako kontroverzný podnik. Za takúto činnosť mal byť odvolaný už dávno. Je to upozornenie pre každú vládu SR do budúcna.

Margaréta Vyšná



Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.