Jery 01.07.2022 16:20 Zobraziť v diskusii

Re: Konflikt Rusko - USA - NATO - Ukrajina

@Ogar Valach povedal/-a:
Nie som právnik, ale vychádzam z toho, že ak je odtrhnutie Kosova porušením medzinárodného práva, čo nikto z vás nespochybňuje, je ním aj odtrhnutie Donecka a Luhanska. Prípad Krymu je iný. Takto jednoducho uvažujem.

To, že sa ti to zdá ako porušenie medzinárodného práva, ešte neznamená, že to tak je.

Pakt OSN o lidských právech (16. prosince 1966 ) uvádí: „Všechny národy mají právo na sebeurčení. Na základě tohoto práva svobodně rozhodují o svém politickém postavení a svobodně utvářejí svůj hospodářský, sociální a kulturní rozvoj.“ V tomto ohledu je však právo na sebeurčení kolektivním právem lidu a právem povinným (ius cogens).

V mezinárodním právu existují (kromě porušování základních lidských práv) pouze tři závazné normy: právo národů na sebeurčení, zákaz násilí a zákaz genocidy. Porušení územní celistvosti či státní suverenity mezi ně nepatří! Prohlášení Valného shromáždění OSN č. 2625 (24. října 1970 „Prohlášení o přátelských vztazích“) výslovně uznává právo na sebeurčení a to buď zřízením vlastního suverénního státu nebo volným spojením s jiným státem nebo začleněním do jiného státu. Bez sebeurčení není politická svoboda, bez svobody není demokracie a neexistuje spravedlivý mezinárodní řád. A bez spravedlivého mezinárodního řádu nebude mír.

Podle rezoluce Valného shromáždění OSN (7. 12. 1987) mají národy právo bojovat za sebeurčení, přičemž je ospravedlněno i násilí.

Neuznání odtržení Krymu je často zdůvodňováno Helsinskými závěrečnými akty z roku 1975 a v nich obsaženým principem nedotknutelnosti hranic (III.) a územní celistvosti států (IV.). Vyplývá to z principu suverenity v bodě I. a týká se účastnických států, které
si navzájem musí respektovat svá práva založená na suverenitě, a nevztahuje se tedy na národy. Zcela přehlíženo a ignorováno je však to, že bod VIII Helsinského závěrečného aktu zahrnuje také kolektivní právo národů na sebeurčení a navíc na rovná práva pro národy. Článek 1 paktů o lidských právech je
rozšířený a posílený, přičemž se zdůrazňuje, že národy mohou toto právo uplatňovat, kdy a jak chtějí.
Podle nové doktríny mezinárodního práva je přípustná i preventivní útočná válka, pokud se zdá, že jsou ohroženy základní zájmy a bezpečnost.

Rusko je nepochybně v této situaci: jeho vnitřní bezpečnost a integrita jsou ohroženy. Rusko je zcela obklíčeno NATO. Rusko také tvrdí, že na jejich hranicích existují americko-ukrajinské biolaboratoře. A jsou to právě ty pravicově extremistické síly na Ukrajině, které za druhé světové války způsobily masakry Rusů a Židů s 50 000 mrtvými a jsou také tahouny ve válce proti Donbasu.
Souhrnně lze říci, že tím, kdo porušuje mezinárodní právo, jsou spíše vládci v Kyjevě, podporovaní Západem (finančními prostředky a zbraněmi) a podporovaní západními médii .

Odkaz na celý članok vraj nefunguje. Mne ide.
zdroj:https://cz24.news/pravni-posudek-nezavisle-rakouske-specialistky-na-mezinarodni-pravo-ke-konfliktu-na-ukrajine/

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.