Lin 02.07.2022 07:29 Zobraziť v diskusii

Re: Hladomor - nástroj depopulace a přidružené ideologie

Josef Skála si povídá se Zdeňkem Jandejskem na téma zemědělství a potraviny. Moc zajímavé, spousta informací. Je to dlouhé, cca 1hod a 30min:

Vybírám namátkou:
V obilí jsme sice soběstační - a podle odhadu úrody budeme i letos - ale vyvážet tuto komoditu jako surovinu - bez předchozího zpracování - se rovná nebetyčné blbosti.
Nemáme ničím chráněný zemědělský půdní fond (což okolní státy mají) a tím dochází ke skupování zahraničními osobami. V okolních státech mají také cenu zemědělské půdy stabilní, u nás se neustále mění.
Dotacemi se nepodporují zemědělci, kteří něco tvoří, ale naopak ti, kteří nedělají nic ("trávníkáři", kteří jednou do roka zmulčují a posečou). A dost překvapivé info: do zemědělství jde cca 60 miliard dotací a z toho je cca 18 miliard jen na "administrativu" = na ty, co dotace přerozdělují a distribuují.
Přístupová dohoda do EU, kde byly sjednané podmínky pro naše zemědělce, se zásadně neplní. Žádná z vlád ale neudělala jediný krok vůči EU, aby se podmínky plnily.
Největší parazité na zemědělské výrobě jsou prodejci - a stát opět nijak takové počínání nereguluje - jak to je ve většině okolních zemí. Např. za brambory dostane zemědělec 3-8 Kč, ale v obchodě je koupíte za 20 - 40 Kč. Přitom výrobní cena brambor je cca 6 Kč.
Zemědělcům by pomohlo, aby i u nás platilo, že minimální nákupka nesmí být nižší než průměrné výrobní náklady. A lidem by pomohlo, aby konečný prodejce nesměl dát na nakoupený produkt víc jak 3% přirážky.
No a jiné zajímavosti...
Ještě doplňuji:
U nás není problém v tom, že bychom neměli kapacity na soběstačnost. Máme. Jenže není "politická vůle". U nás se prostě vyvážejí základní suroviny - a pak se za draho dovážejí produkty. Přitom naši zpracovatelé (např. mlékárny, jatka) "jedou" tak na 50%, protože jim chybí (ten vyvezený) vstup.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.