Zora 29.03.2024 19:17 Zobraziť v diskusii

Re: Česká republika

Do 2050 ďaleko, nešírme paniku, či?

--

--

28. března 2024

Seznam neekologických kotlů. Od 1. září v nich nesmíte topit v domech i chatách

V českých domech a chatách je podle odhadu stále nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů nižší než 3. emisní třídy. Na výměnu je přitom čas jen do konce srpna, potom za provoz takového kotle bude hrozit opakovaná pokuta 50 tisíc korun. Majitelé zastaralých kotlů by rozhodně neměli váhat. Naopak kamna nebo krby, které vytápějí pouze místnost, ve které jsou umístěny, se mohou používat i nadále.

Od 1. září 2024 začne platit zákaz starých kotlů na pevná paliva v objektech určených k bydlení, a to nejen v rodinných a bytových domech, ale také na chatách a chalupách. Vztahuje se na kotle, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. To znamená, že používání všech ostatních kotlů, které nespadají alespoň do třetí emisní třídy, bude oficiálně zakázáno. Konkrétně již nebude možné provozovat staré spalovací stacionární zdroje, jejichž prostřednictvím se ohřívá voda pro teplovodní soustavu ústředního vytápění.

Seznam zakázaných kotlů

Podle zákona o ochraně ovzduší (§ 17 odst. 1 písm. g) bude od 1. září 2024 zakázáno používat:

Pokud budete mít kotel v rozporu se zákonem o ochraně ovzduší, to znamená, že do 31. srpna 2024 (včetně) nevyměníte kotel na tuhá paliva za kotel 3. třídy a vyšší, můžete dostat opakovanou pokutu až do výše 50 000 Kč.

Co jsou to emisní třídy

Kotle na tuhá paliva se rozdělují do pěti tříd podle toho, kolik škodlivin obsahují jejich emise (tedy látky, které se při vytápění uvolňují do ovzduší). Jednotlivé třídy jsou stanoveny normou ČSN EN 3035:2012. Kotle zařazené do první emisní třídy vypouštějí do okolního prostředí největší množství škodlivin, zatímco kotle v páté emisní třídě lze označit za čistá a ekologická.

Nevíte, do které emisní třídy spadá váš kotel?

Podle zákona o ochraně ovzduší musíte nechat zkontrolovat svůj kotel nejméně jednou za tři roky. Seznam osob odborně způsobilých k provedení pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotlů je uveden v databázi Ministerstva životního prostředí ČR. Pokud to neuděláte, můžete za tento přestupek dostat pokutu až 20 000 Kč.

Jak se budou řešit stížnosti

Pokud se bude z nějakého komína smradlavě kouřit, je pravděpodobné, že na domácnost upozorní sousedi. V krajním případě budou kontroloři chodit i do domácností. Zákon jim to umožňuje. Stačí, aby obecní úřad obce s rozšířenou působností (takzvané trojkové obce) obdržel stížnost na příliš tmavý kouř z komína.

Úředníci odborů životního prostředí pak zpravidla chtějí vidět protokol o revizní kontrole kotle, který nesmí být starší tří let. Když ho provozovatel kotle nemá, tak úřad pak majitele domu obešle dopisem, kde ho na porušování zákona upozorní. Pokud se stížnost opakuje, má už úřad pravomoc vstoupit do obydlí. Neumožnění této kontroly znamená pokutu do 50 tisíc korun, tedy stejnou částku, jako by kontrola zjistila pochybení.

Nákup nového kotle vám usnadní dotace

Potřebujete-li vyměnit starý kotel na pevná paliva za nový, ale nemáte na to dostatek finančních prostředků, zkuste požádat o dotační příspěvek, a to prostřednictvím jednoho ze dvou dotačních projektů:

Zdroje: cez.czsfzp.czidnes.cz

--

Vlastná studňa v ČR nebude pre chudobných:


Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.