Lavazza 07.07.2022 21:20 Zobraziť v diskusii

Re: Súkromné vlastníctvo, peňažné systémy

@Ferry povedal/-a:
>

Vichr ti odnese střechu, jak zaplatíš novou z omezeného množství hotovosti?

A ako to robili v minulosti? Prišli dedinčania a si navzájom pomohli. Dneska keď si chceš postaviť dom, tak sa potrebuješ upísať banke na 30 rokov. Ale keď moji rodičia stavali dom, tak sa nikomu upísať nemuseli. Keď dom stavali, tak ľudia mali dostatok času aby im prišli na stavbu pomáhať. Dneska máme na všetko stroje, ale nikto na nič nemá čas. Kde je potom chyba? Chyba je v aktuálnom nastavení systému.

Tiež pri myslení na peniaze si treba uvedomiť, čo dneska ľudia robia vlastne. Vezmime si do úvahy takú dedinu, občinu. Veď tá má dostatočné množstvo ľudí na to aby si pomohla s každým problémom. Lenže dnešný systém kradne ľuďom čas a potom nemajú na nič čas. Lebo cestujú hodinu do práce a z práce. Lebo musia otročiť 12 hodín v práci. Pritom je dokázané, že 6 hodín stačí. A keby boli v práci len 6 hodín, tak by mohli potom dalšie 4 hodiny pomáhať susedom stavať dom, alebo opravovať strechu.
A vlastne prečo by mal človek chodiť otročiť niekde do mesta? Len pre peniaze? Veď spoločnosť, ktorú človek sám tvorí, mu musí poskytnúť základné životné potreby ako je príbytok, jedlo a rodina. Ak si spoločnosť sa to účtuje 90 % života človeka, tak to nie je spoločnosť ale parazitovanie na človeku.

No neviem Ferry, niektoré z Tvojich názorov veľmi neobstoja. Moji rodičia stavali dom v 70tych rokoch a veru, napriek tomu, že ho stavali svojpomocne a moj otec predal svoj "družstevný byt", si teda požičať museli, jednak na pozemok a čiastočne aj na stavbu, to stavali svojpomocne, všetci súrodenci mojich rodičov, okrem jednej, majú postavené rodinná domy. Bolo to cca 85 tis. Kčs a minule som našla pracovnú zmluvu svojej mamy a tá v tom čase zarábala 1200 Kčs, môj otec určite viac. A auto si už tým pádom dovoliť nemohli, splácali to takmer 17 rokov. Takže toľko spomienkovému optimizmu a dedinskému spiritu, aj vtedy si to vyžadovalo určité obete.

Ľudia nemajú čas resp. nemajú peniaze, to je niekedy aj o tom, či to ľudia vôbec chcú mať. Niekedy je jednoduchšie zahltiť sa povinnosťami a potom konzumom, aby sa človek nedajbože nemusel zaoberať so sebou. Ja som žila dlho v Ba a teraz žijem v malom meste a Ti teda môžem povedať, že vozový park je tu famózny. Starú oplieskanú feldu som nevidela roky, ba videla, sused jeden má, chodí s ňou na ryby a okrem toho má ďalšie auto. Mám spolužiačky učiteľku v MŠ, jej manžel robí v Cechách niečo s výberom mýta. Každý rok zahraničná dovolenky, v priebehu 4 rokov, má už druhé auto, no ale peniaze na rekonštrukciu bytu nieto. To je tiež o rozhodnutí. Presne ako hovorí prof. Stanek, keby ludia naozaj zvažovali, čo k životu naozaj potrebujú, možno by nemuseli tráviť toľko času v tej robote. A keby sa Slováci trošku vzdelávali aj vo finančnej oblasti, mne kniha Bohaty a chudobný otec celkom otvorila oči. Možno teraz je v nej veľa vecí neakutálnych, ale v roku 2000 mi pomohla. Potom existuje ešte niečo také ako tvorba reality, však keď v peniazoch vidím najväčšie zlo, tak sa nemôžem čudovať, že ich nemám však? Resp. všimnite si koľko ľudá vraví nemám čas. Čas ako peniaze a všetko ostatné je len forma energie. Keď sa sústredím na nedostatok, nemôžem mať hojnosť. A veľa ďalšieho.

Pokiaľ ide o Kisku a mnohých boháčov, áno niektorí nato poctivou prácou zarobiť nemohli. Ale dosť ľudí sa vypracovalo na slušný štandard svoju prácou a áno si je možné kúpiť aj viac nehnuteľností ako jednu, existuje aj štatút dedičstva, a boli aj reštitúcie. Takže faktorov je tu viacero. Ale paraziti sú, pre mňa je to celý finančný sektor. Minule prof. Stanek rozprával, že od poslednej krízy (2008) vzrástol finančný trh 3x, kým výroba len cca. 1,2 násobne (nie je to presný citát), ale tú základnú myšlienku to vystihuje. Ukazuje koľko navyše peňazí sa nalialo do ekomoniky, k čomu nie sú adekvátne hodnoty.

Ešte k tým daniam - tento systém čo máme, nie je veľmi spravodlivý ale sú aj horšie daňové jurisdikcie. Myslím z pohľadu FO. Podniky, to je niečo iné. Zdaňovať nevyužité prostriedky, to ako vážne? To preto, že to nerozflákam na dovolenky a splátky úverov? To písal niekto iný, nie Ferry. Sporenie na dôchodok za súčasnej situácie považujem tiež za vyhodené peniaze, to mi príde rozumnejšie ich minúť teraz na dovolenku alebo investovať do nehnuteľnosti, pôdy a možno aj v Maďarsku napr.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.