Atom 08.07.2022 09:30 Zobraziť v diskusii

Re: Súkromné vlastníctvo, peňažné systémy

Také Súhlasím s Ferryho pohľadom, pouze dle mě ten pohled "jako by" narouboval na současný systém a tak to vypadalo kostrbatě.

Kořenem zla jsou peníze jako prostředek vše dovolování, mám dost a mohu se za ně objednat i vraždu. Dovedu si představit mnohem lepší systém řízení ekonomiky a motivace lidí než pomocí peněz.

Nejde to udělat hned. A je nejdříve si ujasnit jaké mají peníze v současnosti funkce a ty postupně oddělit:

bod 1. evidence kolik toho máme, tento způsob evidence umožňuje velice snadno podvádět
bod 2. umožňuje směnu, cena je zobecněná informace o výrobku
bod 3. umožňuje vlastnictví
bod 4. má mentální - prestiž
bod 5. umožňuje hromadit peníze a pro peníze
bod 6. kdo má více peněz rozhoduje a ne ten kdo je schopen učinit nejlepší rozhodnutí (neplatí pro GP, ten si pomocí peněz řídí své poskoky, ale peníze při jeho rozhodování nehrají žádnou roli, jinak by daleko nedošel s takovou primitivností)

bod 1. sílu ekonomiky v reálném čase může měřit energo-variant (stav kolik energie můžeme v současnosti nějak transformovat)
bod 2. řeší poukázky na spotřební zboží a plánování
bod 3. řeší práva (spojeno s povinnostmi, menší povinnosti méně práv), každý má právo na bydlení, na vzdělání, zdravotnictví a společnost mu to zaručuje a zajišťuje.
bod 4. peníze by nebyli, pouze poukázky na spotřební zboží, které by se přerozdělily mezi jednotlivce. Dům a auto a ostatní by bylo na domluvě a přidělováno občinnou ne vždy hned na větší věci by se muselo čekat.
bod 5. to již nevznikalo - poukázky na spotřební by byli na určité období, když by vypršelo vydali by se nové poukázky (využiješ nevyužiješ to je na jednotlivci, např. když by poukázky zbývaly postupně by se výrábělo méně nebo více, když by lidé požadovali více poukázek)
bod 7. řízení by bylo odkryté, lidé by se znaly ve svých oblastech a nikdo cizí by to skrytě neovliňoval.

Je to hodně neučesaný rychlý nástřel.

Poznámky:
Bolševici do smrti Stalina byli hodně blízko, ale pak se z toho stal státní kapitalismus (stačilo auto a byty a domy přidělovat nebo umožnit postavit) - takže by to tak těžké nebylo, ale proti vůli elit to vypadá neschůdně, když je společnost fašizovaná a malí lidé křicí "my chceme peníze", neuvědomují si, že jako všichni fašisté, že je peníze zotročují.

Například ve známém Sci-fi seriálu Star Trek se peníze nepoužívají a působí to přirozeně.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.