Rusofil 25.07.2022 22:04 Zobraziť v diskusii

Re: Recepty

@jardob povedal/-a:
Pre predstavu:
Rozdiel medzi brojlerovým kurčaťom, ktoré dosahuje jatočnú hmotnosť po 5 týždňoch, a klasickým kurčaťom inej sorty, ktoré dosahuje jatočnú hmotnosť až po niekoľkých mesiacoch je aj v tom, že brojler má mäkké mäso a klasické kura má mäso tuhšie, vláknitejšie, ide viacej do zubov.
Kedysi som choval aj kačky. Keď sa brojlerová kačka vykadí na trávu, tak to miesto vyschne, ostane tam spálený fľak. Keď sa na trávnik vykadí obyčajná kačka, tak sa nič nestane. Tráva ďalej rastie.
Čo sa týka kvality mäsa, tak v tomto je výborný králik. Jatočná hmotnosť po 3 mesiacoch, a mäso je mäkké. Je to výborná náhrada za kura.
Rôzne vývojové chyby u sliepok sa prejavujú v každom chove. Pri chove kurčiat od vyliahnutia býva vždy aj určitý úhyn. Mne sa to podarilo celkom minimalizovať. Občas sa stáva, že majú krivé prsty. Pri ťažších kohútoch sa mi stalo, že boli ťažkí a mali problém s chôdzou, väčšinou posedávali. Preto chovám radšej iba ľahké nosivé druhy. Sliepky sa niekedy dokážu správať k sebe ako kanibalky. Môžu sa do krvi zobať. Stáva sa to len ojedinele, ale existuje to.

Pečený králík, je jídlo, které umím nejlépe. Je křehoučký a chutný. Pokud by byl zájem o recept, dám ho sem.

Recept na křehoučkého králíka. Králíka rozdělíme na porce, zlehka prošpikujeme anglickou slaninou. Jiná slanina může být, ale nedodá potřebnou chuť. Zlehka osolíme a opepříme.
Do pekáče dáme na nudličky nakrájenou anglickou slaninu a trochu oleje. Kousky masa zlehka opečeme, poté trochu okořeníme grilovacím kořením (když ho nemám, použiji trochu mleté červené papriky) ale koření je lepší, podlijeme vodou přiklopíme poklicí (důležité) a dáme do trouby.
Nejdříve chvíli pečeme na 200°C, pak teplotu snížíme a zvolna pečeme do měkka. Přitom kontrolujeme, aby bylo maso trochu podlité a vlastně se pod poklicí dusilo. Až bude masíčko měkké, odklopíme poklici, posypeme zbytkem anglické slaniny (ta původní se úplně rozvaří) a necháme dopéct do pěkné barvy. Před koncem pečení maso pomažeme trochou vody s rozmačkaným česnekem. Česnek dávám až ke konci, aby nezhořkl, ve směsi s vodou proto, aby nebyla vůně česneku příliš výrazná.
Aby byl zážitek z tohoto jídla dokonalý, podávám k němu dušené brambory. Je to náš rodinný recept, alespoň jsem u nikoho podobně upravené brambory nejedl.
Tedy, brambory oloupeme a nakrájíme na kousky, ne malé, cca 3cm. Malé by se rozvařily, velké by se udusily nerovnoměrně.
Takže, do hrnce dáme olej, nebo jiný tuk, půl nadrobno nakrájené cibule, až cibulka zesklovatí přidáme brambory, osolíme a podlijeme vodou a přiklopíme poklicí. Podlít tak, aby se brambory nevařily, ale dusily. Na konci dušení by měly být brambory měkké a svrchu mazlavé. Nemají vypadat, jak uvařené. Ke konci už nemusíme ani podlévat, několikrát se mi stalo, že se přichytily, což jim přidalo další příjemný chuťový rozměr. Ale s tím pozor, aby se nepřipálily.
Taková kombinace králíka a brambor je pro mě jedinečná. Jako přílohu můžete udělat dušené fazolové lusky, nebo růžičkovou kapustu, nebo zeleninu podle vaší chuti, nebo jen kyselou okurku.

Pekáč, který používám na pečení masa.
https://www.mall.cz/zapekaci-pekace/belis-bse-smaltovany-ovalny-pekac-sfinx-32x24-cm?gclid=EAIaIQobChMIl5iAurqW-QIVArp3Ch2ZXQ0BEAQYAyABEgIU9_D_BwE

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.