Yori 28.07.2022 18:45 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Rakúska

Preklad k dnesni navsteve V. Orbana ve Vidni:

Mezi pratelstvim a vyhruznymi scenari
Tisková konference spolkového kancléře Karla Nehammera (ÖVP) a maďarského premiéra Viktora Orbána při jeho čtvrteční návštěvě Vídně se konala s důrazem na přátelské sousedské vztahy, ale také s jasnými rozdíly. Byla dohodnuta společná konference se Srbskem na téma migrace a ochrany hranic. Na podporu svého postoje - například v otázce války na Ukrajině - Orbán kreslil drastické výhružné scénáře. Na adresu EU zazněla kritika - z obou stran.
Jako nejdůležitější téma schůzky oba šéfové vlád zmínili "nelegální migraci", jak ji nazval Nehammer. Podle Nehammera bylo letos v Rakousku podáno již 31 000 žádostí o azyl. A to jsou výzvy, s nimiž se Rakousko musi vypořádat vedle inflace, drahoty, energetické krize a pandemie. To vyžaduje "partnerství a přátelství".
Již fungující policejní spolupráce s Maďarskem nestačila: Srbsko bylo potřeba jako geostrategický partner. Proto Rakousko souhlasilo s Orbánovým návrhem na společnou konferenci se Srbskem, která by zastavila "nelegální migraci".

Orban vidi Madarsko jako zed proti migraci
Orbán prohlásil, že je "jediným politikem v EU", který je proti imigraci. Nechtěl by, aby se Maďarsko stalo imigrační zemí. Podle maďarského premiéra to však nebyl "rasismus", protože se nejednalo o biologický, ale kulturní spor. Orbán několikrát prohlásil, že Maďarsko, a zejména jeho vláda, jsou "na spicce" v boji proti rasismu.
V otázce únikových cest a migrace Orbán nešetřil výhrůžkami: Kdyby Maďarsko nechránilo svou jižní hranici, přišlo by do Rakouska 100 000 lidí: "Jsme vaši hradní strazci na jižní hranici. Kdybychom nechránili hranice, přicházeli by do vaší země nelegální migranti po statisících."
Cílem konference se Srbskem je podle něj zastavit migraci ještě více na jih. "Je důležité, aby Srbsko mohlo bránit své hranice - čím jižněji, tím lépe," řekl Orbán.

Kritika na EU
V souvislosti s plynovou krizí Nehammer kritizoval pomalost Evropské komise, pokud jde o společný nákup plynu zeměmi EU. "Společná energetická platforma by byla důležitější než kdy jindy," řekl Nehammer, aby si země EU navzájem nekonkurovaly. Požadoval, aby Brusel urychlil jednání: "Evropská komise vydává mnoho prohlášení, ale jen málo jich realizuje," řekl Nehammer.
Maďarský šéf vlády v souvislosti s plánem EU na nouzové zásobování plynem zdůraznil, že jeho země "nerada vidí, že jsou nám odebírána práva", neboť až dosud byl energetický sektor v kompetenci členských států EU. "Evropská jednota je ale také důležitá, takže ji bereme na vědomí a snažíme se ji realizovat s co nejmenšími škodami," řekl Orbán.

Orban: Zapad musi zmenit strategii
Orbán ze své strany zásadně kritizoval sankční strategii EU vůči Rusku jako prostředek k ukončení války na Ukrajině a zároveň varoval před budoucí válečnou ekonomikou a recesí. Povinné příděly zemního plynu "jsou prvním znakem válečné ekonomiky", řekl Orbán.
Strategie Západu spočívající v dodavani zbraní a výcviku vojáků na Ukrajinu nemůže válku vyhrát, řekl Orbán. A bez změny této strategie nemůže nastat mír. Podle Orbánova scénáře bychom pak sklouzli do válečné ekonomiky, s recesí by přišla nezaměstnanost - a s ní by byla ohrožena i politická stabilita. Místo toho "je třeba udělat vše pro mír".
Orbán také obhajoval nesouhlas Maďarska se zařazením ruského patriarchy Cyrila na sankční seznam EU: Podle něj se jedná o otázku evropské budoucnosti. Chce-li někdo zachovat určité hodnoty, nemůže to objasnit bez pravoslaví.

Nehammer si je jistý sankcemi
Nehammer v zásadě souhlasil s hodnocením sankčních opatření, ale uvedl, že "na to je ještě příliš brzy". Sankce proti Rusku dříve či později zacnou fungovat, řekl sebevědomě.
Zároveň však platí zásada: "Sankce musí více postihnout toho, proti komu jsou namířeny, ale nesmí více poškodit toho, kdo o nich rozhoduje". Rakouský postoj je proto jasný, že plynové embargo "není možné", protože rakouská a německá ekonomika jsou na ruském plynu závislé, uvedl Nehammer. Koneckonců "zhrouceni" německé ekonomiky by s sebou strhlo i Rakousko a vedlo by k masové nezaměstnanosti.

Projednany ruzne pohledy na vec
Na začátku tiskové konference Orbán a Nehammer zdůraznili, co mají společného: Rakousko a Maďarsko spojuje dlouhá historie s různým vývojem, Nehammer řekl, že je spojuje hluboké přátelství se všemi vzestupy a pády. Maďar se ve Vídni vždy cítí jako doma, řekl Orbán. Nehammer se také zabýval "rozdílným vnímáním", o kterém je třeba hovořit při každé "nejasnosti mezi přáteli".
Aniž by přímo zmínil Orbánovy kontroverzní výroky o "míchání ras" a plynových komorách během projevu v rumunském lázeňském městě Baile Tusnad, Nehammer poukázal na zvláštní odpovědnost Rakouska vzhledem k jeho vlastní historii. Bagatelizaci rasismu nebo antisemitismu je třeba odmítnout a co nejdůrazněji odsoudit. Tyto citlivé otázky byly projednány a vyřešeny pri vsem pratelstvi, otevřenosti a jasnosti.

Zduraznena hospodarska spoluprace
Orbán i Nehammer zdůraznili dobrou hospodářskou spolupráci mezi oběma zeměmi: v Maďarsku sídlí 1400 rakouských firem, Rakousko je třetím největším investorem v sousední zemi, uvedl Nehammer.
Orbán si nenechal ujít příležitost, aby tyto údaje poupravil směrem nahoru: 2 000 podniků. Druhým největším investorem je Rakousko. V každém případě doufá, že maďarská ekonomika se bude i nadále rozvíjet tak dobře, že maďarské společnosti budou moci být v Rakousku brzy aktivnějšími investory.

Kritika a protest
Evropský mluvčí SPÖ Jörg Leichtfried mezitím vyjádřil zklamání nad "nedostatečným postojem" kancléře: "Orbán se od svých antisemitských výroků neodchýlil ani o kousek. Místo toho se dohaduje o "kulturním" nebo "biologickém" rasismu a Nehammer mu přikyvuje. Je to velké zklamání."
Aktivisté nevládní organizace SOS Balkanroute společně s "Babičkami proti pravici" protestovali proti Orbánově oficiální návštěvě pískotem, bučením a divadelním představením. Podle tiskové zprávy mělo představení "upozornit na policejní brutalitu a porušování lidských práv uprchlíků na maďarsko-srbské hranici". zde

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.