Zora 07.08.2022 08:05 Zobraziť v diskusii

Re: Konflikt Rusko - USA - NATO - Ukrajina

Tu je celý pôvodný článok, z ktorého čerpal Trend , názor nech si urobí každý sám:
/automatický preklad/

Urobte Rusko opäť veľké
5. augusta 2022
To, čo dnes robí Vladimir Putin na Ukrajine, sa nápadne podobá tomu, čo už roky robili Spojené štáty pod hlavičkou Monroeovej doktríny.

Od Roberta Kahna
Emeritný zástupca redaktora, Courthouse News

Opovrhujem Vladimirom Putinom za to, čo robí na Ukrajine, a dúfam, že sa s ním jeho podriadení vysporiadali tak, ako sa Chruščov vysporiadal so Stalinovým nájomným vrahom Lavrentim Beriom: Vytiahnite ho a zastrelte. Ale Spojené štáty už viac ako storočie robia to isté ako Putin.
Mark Twain položil značku v roku 1900 po tom, čo sme v španielsko-americkej vojne zabili viac ako 40 000 Filipíncov, polovicu z nich tvorili civilisti. „Pozorne som si prečítal Parížsku zmluvu,“ napísal Twain v New York Herald z 15. októbra 1900, „a videl som, že nemáme v úmysle oslobodiť, ale podmaniť si ľud Filipín. Išli sme tam dobyť, nie vykúpiť."
V skutočnosti sa Spojené štáty správali ako Putin dve storočia, odkedy náš tretí prezident varoval Európu a svet v Monroeovej doktríne z roku 1823.
Tu je rýchly prehľad o tom, ako sa Spojené štáty správajú k západnej pologuli – polovici planéty Zem – tak, ako Putin zaobchádza s Ukrajinou.
Pod vedením Ronalda Reagana, ktorého republikáni uctievajú ako jedného z našich najväčších prezidentov, sme vyzbrojili, vycvičili a financovali vojenské eskadry smrti, ktoré zabili 250 000 ľudí v Salvádore a Guatemale, väčšinou civilistov, často po mučení, uvádza Encyclopedia Britannica. Štvrť milióna ľudí: Nie také zlé ako Hitler alebo Stalin, ale dostanú sa tam hore.
Americkí vojaci zabili 50 000 Nikaragujčanov počas našej okupácie tejto krajiny v rokoch 1912 až 1933, vojnu sme začali z rovnakého falošného dôvodu ako Putin na Ukrajine: „chrániť“ našich občanov (v skutočnosti našu výmeru). Nikaraguu sme opustili v roku 1933 kvôli Veľkej hospodárskej kríze a zdravému rozumu FDR. Potom, čo sme do roku 1979 podporovali vražedného Anastasia Somozu, zabili sme ďalších 30 000 ľudí počas Reaganovej smiešnej protivojny.
Počas toho, čo je čarovne známe ako banánové vojny, v rokoch 1899 až 1933, sme okupovali aj Kubu, Dominikánsku republiku, časti Mexika, Haiti, Panamu (a znova v roku 1989), Honduras a Portoriko.
Staroveká história, hovoríte? Nie naozaj. Podpora Hillary Clintonovej a Baracka Obamu vojenskému prevratu v Hondurase v roku 2009 pomohla premeniť túto krajinu na narko-štát s najvyššou mierou vrážd na svete. Ich bývalý prezident (v rokoch 2014 až 2022) Juan Orlando Hernández sedí v americkom väzení obvinený z navádzania na prepravu ton kokaínu do Spojených štátov. Jeho brat Tony si za tieto obvinenia odpykáva doživotie vo väzení.
Úloha Hillary Clintonovej v prevrate, ktorý vyvolal ich narko-stav, sa ukázala byť taká trápna, že ju odstránila z brožovanej verzie svojich spomienok „Ťažké voľby“.
Prevraty podporované CIA v Iráne v roku 1953 a Guatemale v roku 1954 ohlásili diktatúry, ktoré s našou podporou roky mučili a vraždili desaťtisíce ich vlastných občanov.
Guatemala je dnes jednou z najskorumpovanejších a najnásilnejších vlád na svete. A Irán? Umm... Prepáč! Len skúste pomôcť!
Augusto Pinochet dohliadal na vraždu a mučenie viac ako 30 000 Čiľanov po svojom vojenskom prevrate podporovanom CIA v roku 1973 – jednoducho preto, že si Čiľania zvolili socialistického prezidenta v slobodných a spravodlivých voľbách. To inšpirovalo ministra zahraničia Henryho Kissingera k vyhláseniu: „Nechápem, prečo by sme mali stáť bokom a pozerať sa, ako sa krajina stáva komunistickou kvôli nezodpovednosti jej ľudí. Tieto otázky sú príliš dôležité na to, aby sa čilskí voliči nechali rozhodnúť sami." Ďakujem, Henry! kto ťa volil?
Podporili sme aj krvavé vojenské prevraty v Brazílii v roku 1964; v Argentíne v roku 1976 — opäť Kissinger; a financoval paraguajského vojenského diktátora Alfreda Stroessnera stovkami miliónov dolárov počas jeho 35 rokov pri moci (1954-1989).
Potom je tu Kuba, ktorú Donald Trump bez akéhokoľvek dôvodu vyhlásil za „sponzora štátneho terorizmu“, čo je dnes smiešne tvrdenie.
Mohol by som pokračovať – Indonézia, Vietnam, Afganistan, Irak – ale dosť.
Ospravedlňuje niečo z toho vojny Vladimíra Putina proti Ukrajine, Krymu, Gruzínsku a Čečensku? Neospravedlňuje to ani jedného z nich.
Ilustruje to však, že keď Putin hovorí, že Spojené štáty nemajú čo kritizovať jeho zahraničnú politiku – nazvime to Putinova doktrína – každý seriózny študent histórie musí uznať, že Spojené štáty nemajú žiadne morálne nohy, na ktorých by sa mohol postaviť. Nemáme vôbec žiadne morálne nohy – len obrovské oddelenie zranení plné krvavých pňov iných ľudí a niektorých aj našich vlastných.
A nenechajte ma začať vo Vietname.
To znamená, že znova hovorím: Prial by som si, aby ho Putinov štáb vytiahol a zastrelil. Prvý krok k tomu, aby bolo Rusko opäť veľké.
https://www.courthousenews.com/make-russia-great-again/


Dá sa to aj otočiť. Ak žiada odstránenie Putina, tak isto by mal žiadať aj odstránenie vlastných vodcov.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.