Rusofil 07.08.2022 14:29 Zobraziť v diskusii

Re: Priroda a leceni

Nenašel jsem vlákno zahrada, tak to dám sem. V současné době dozrávají raná jablka, tzv. žitňavky. Kdo jich má hodně, nebo neví co s popadanými plody, měl bych jeden typ. Udělejte si skvělý domácí bio jablečný ocet. Pokud bude chtít někdo recept, zveřejním ho.
Recept.
Sesbíraná jablka umyjeme. Odstraníme stopky, necháváme slupku i jádřinec a jablka rozmělníme. Já to dělám na obyčejném kuchyňském robotu.
Rozmělněné jablka naplníme do velkých 4l vysterilovaných sklenic do dvou třetin (jedna třetina je ponechána na zvětšení objemu při kvašení). Přidáme 6 PL cukru a 1KL medu (asi na 1,5-2kg jablek). Zalejeme vodou (nejlépe pramenitou) tak, aby pokryla jablka o cca 2 cm.
Láhev přikryjeme papírovou utěrkou, nebo ubrouskem a zajistíme gumičkou. Necháme na teplém a tmavém místě kvasit kolem 14 dnů. Občas směs promícháme. V momentu, kdy nakvašená jablka opět klesnou ke dnu, můžeme ocet procedit do nové čisté sklenice. Naspod můžete dát zase trochu medu, ale nemusí být. Je to jen chuťová záležitost. Necháte dál kvasit dalších 4-6 týdnů. Ocet bude zpočátku zakalený, postupem času se kal usadí na dno a zůstane krásně průzračný ocet. Pak ho můžete rozlít do lahví.
Pokud ho ponecháte ve velké sklenici, postupem času se začne na jeho povrchu tvořit tzv.octová matka (je to produkt octových baktérií blíže na internetu), což je asi 3 mm pevný film na povrchu, který chrání ocet před zkažením, nebo plísní. Tvoří se jen v případě, pokud se lahví nepohybuje. Takže pokud se vám něco takového na octu udělá, neznamená to zkažení, ale právě utvoření octové matky. Hodně o ní psal profesor Neumyvakin.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.