Kancelar 29.05.2022 09:32 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Ruska

https://m.vz.ru/society/2022/5/27/1160311.html

Ruská národná idea sa rodí v zrážke so Západom

Rusko sa stalo "lídrom" civilizačného stretu s kolektívnym Západom. Na pozadí ukrajinskej špeciálnej operácie sa rodí nová národná idea. Uviedli to účastníci ruského filozofického kongresu, ktorý sa začal v Moskve.

"Dnes je viac ako kedykoľvek predtým dôležité zamyslieť sa nad civilizačným programom, nad obrazom budúcnosti: kam smeruje svet a kam smerujeme my. Program globalizácie, ktorý sa zdal byť aktuálnejší pred dvadsiatimi rokmi, je dnes nahradený iným programom - programom polycentrického sveta," povedal zastupujúci dekan Filozofickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity Alexej Kozyrev. O svoj názor sa podelil v predvečer otvorenia VIII. ruského filozofického kongresu, ktorý sa začal vo štvrtok v Moskve a potrvá tri dni.

Kongres je venovaný stému výročiu narodenia významného ruského filozofa, sociológa a spisovateľa Alexandra Zinovieva, známeho kritika modernej liberálnej ideológie a západocentrickej globalizácie. Hlavnou témou stretnutia bola "Filozofia v polycentrickom svete". Medzi viac ako 1 500 účastníkmi kongresu bolo mnoho zástupcov filozofickej obce z blízkeho i vzdialeného zahraničia - najmä z Číny, Kazachstanu a Bieloruska.

"Ruská národná idea je založená na hodnotách, ktoré sú dnes západnej kultúre cudzie," hovorí Boris Mežuev, docent dejín ruskej filozofie na katedre filozofie Moskovskej štátnej univerzity. - Na Západe sú dnes populárne myšlienky, ktoré navrhol francúzsky intelektuál Claude Lefort. Podstatou jeho učenia je, že by sme sa mali vzdať osobného Boha a nahradiť ho nejakou abstraktnou spiritualitou. A spoločnosť sa podľa neho musí vzdať verejnej moci a nahradiť ju horizontálnymi sieťovými princípmi. Zdá sa, že tento smer západnej civilizácie sa stáva hlavným prúdom. Neformálna ideológia novej manažérskej elity kolektívneho Západu sa stáva týmto druhom ľavicového liberalizmu.

Nielen Rusko, ale aj Latinská Amerika, India, Čína, dokonca aj Izrael a Maďarsko nie sú pripravené zmieriť sa s týmito novými axiómami globálnej civilizácie, uviedol Mežuev. "Ale práve Rusko sa teraz ocitlo na čele civilizačného stretu," dodal filozof.

Oleg Matvejčev, politický analytik a poslanec Štátnej dumy, pre noviny VZGLYAD potvrdil: "Kongres sa do veľkej miery nesie v znamení konfrontácie s globalizmom. - Vystúpenia na plenárnom zasadnutí sa niesli v antiglobalistickom duchu; boli namierené proti pokusom vnútiť Západu svoje hodnoty, proti cenzúre myslenia a proti spoločnému štandardu a spôsobu života, ktorý Západ vnucuje trom štvrtinám ľudstva.

"Obrat Ruska na východ sa dnes rovná prežitiu. Nie však len preto, aby nahradila Západ, ale aby sa realizovala ako samostatná civilizácia. Je to niečo, o čom ruskí myslitelia - eurázijci vždy hovorili," zdôraznil Matvejčev. Je presvedčený, že pre Rusko sa hľadanie národnej idey ako formulky toho, čo odlišuje našu ruskú civilizáciu od ostatných, nestáva abstraktnou abstrakciou, ale naliehavou potrebou.

Je symbolické, že kongres, ktorého hlavnou témou bola opozícia voči západnej nadvláde a hľadanie vlastnej civilizačnej identity, sa konal v čase stého výročia narodenia Zinovieva, dodal účastník. "Veľký ruský filozof Alexander Zinoviev raz kritizoval Sovietsky zväz. Istý čas žil v exile, ale potom sa vrátil do Ruska. A v posledných rokoch svojho života ostro kritizoval Západ a jeho globalistický projekt," zdôraznil Matvejčev.

Zinoviev ako sociálny filozof a sociológ pred štvrťstoročím presne predpovedal to, čo sa dnes deje vo svete, povedal respondent. "Je úžasné znovu si prečítať Zinovievove knihy, ktoré boli napísané dávno pred oranžovými revolúciami, dávno pred rokom 2014 a súčasnou špeciálnou vojenskou operáciou. Predpovedal, že dôjde k takýmto konfliktom, že budú pokusy o presadenie globálneho projektu a že zvyšok sveta sa mu bude brániť," zdôraznil respondent.

Rusko, ktoré bolo stereotypne vnímané ako autoritatívna krajina, ktorá zavádza ideologickú uniformitu, sa teraz stáva pólom slobody, povedal Matvejčev. "Západ poukazoval na ZSSR ako na zdroj totalitarizmu, uniformity, kde ľudia nosia rovnaké oblečenie a myslia rovnako. Teraz sa všetko zmenilo. V našej krajine sa len zasadzujeme za hodnoty slobody a rozmanitosti," povedal.

"Hovoríme, že svet je multipolárny, vrátane kultúry, jazyky, v ktorých ľudia myslia a vnímajú svet, sú rôzne, filozofické prístupy a paradigmy sú rôzne. A snažia sa nás zrovnávať s rôznymi druhmi politickej korektnosti, "kultúry zrušenia" a mnohých ďalších vecí. To všetko je pre nás absolútne neprijateľné," zdôraznil Matvejčev.

Sloboda národov zvoliť si svoj vlastný civilizačný model, svoj spôsob rozvoja, znamená aj právo zachovať si formy spoločenskej štruktúry, náboženstva a rodinného života, ktoré sú pre túto civilizáciu charakteristické. Pre Rusko tak môže byť jedným z prvkov národnej myšlienky posilnenie inštitúcie otcovstva, zachovanie plnohodnotných rodín, tvrdí Mežuev. "Myslím si, že v tomto duchu vyjadrila deň predtým Tatiana Golikova cennú myšlienku - za národnú ideu označila vytvorenie viacgeneračnej rodiny s mnohými deťmi. Je to logický dôsledok tej istej myšlienky: ak nie je otec, nie sú ani deti. Rodina s mnohými deťmi je úplná rodina s normálnymi úlohami oboch rodičov," vysvetlil filozof.

Zvlášť dôležité je podľa neho šíriť myšlienky čadolásky medzi mladými intelektuálmi. "Intelektuálna trieda symbolizuje budúcnosť. Ale všimnite si, že západná rodina nemá v priemere viac ako dve deti," poznamenal Mežuev. Ako zdôraznil politológ, problém má nielen sociálno-ekonomický, ale aj ideologický rozmer. Tradičná, silná rodina už nepatrí k povinným hodnotám, ktoré sa ponúkajú modernému človeku. "Je to aj filozofický problém, o ktorom sa podľa môjho názoru v našej krajine ešte poriadne nediskutovalo," uzavrel Mežuev a dodal, že tieto otázky si vyžadujú reflexiu na štátnej úrovni.

"Som presvedčený, že ideológia by nemala byť formulovaná vo forme zákona," povedal Matvejčev. - Práve toto sú chyby a poučenia, ktoré by sme si mali vziať zo sovietskej histórie, keď sa niektoré citáty z filozofických úvah klasikov marxizmu doslova premenili na zákony, memorandá a podobne. Bolo to odpudzujúce. Je presvedčený, že úlohou ruskej intelektuálnej triedy je iniciovať verejnú diskusiu o témach dôležitých pre jej prežitie a rozvoj.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.