Pentuer 29.05.2022 16:30 Zobraziť v diskusii

Re: Konflikt Rusko - USA - NATO - Ukrajina

  1. mája 2022

Vyhlásenie stáleho zástupcu V.A. Nebenzju v Bezpečnostnej rade OSN o digitálnych technológiách v kontexte udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti

Pani predsedajúca,

Ďakujeme spravodajcom za ich vyjadrenia.

Digitálne technológie zmenili svet a stali sa neoddeliteľnou súčasťou hospodárskych, politických a sociálnych procesov. Dúfalo sa, že sa stanú motorom hospodárskeho a sociálneho pokroku, uľahčia komunikáciu a pomôžu ľudstvu prejsť do novej, digitálnej etapy vývoja.

Počas pandémie koronavírusu sa vďaka informačno-komunikačným technológiám podarilo zachovať pracovné miesta a celkovo zachovať jednotu sveta rozdeleného karanténnymi opatreniami. Služby, ktoré štát poskytuje obyvateľom, prevádzka nemocníc, bánk a finančného sektora ako celku, škôl a iných inštitúcií kriticky dôležitých pre spoločnosť sú takmer úplne naviazané na IKT. Nie je prehnané tvrdiť, že ľudstvo je dnes od IKT závislejšie ako kedykoľvek v histórii. No nádeje, že IKT budú nespochybniteľnou silou dobra, sa nenaplnili. Na vine nie sú technológie, ale skutočnosť, že sa začali využívať na dosiahnutie geopolitických cieľov, na nastolenie hegemónie, a to nielen vo fyzickom, ale aj v online prostredí.

Manipulácia s informáciami nadobudla v posledných rokoch hrozivé rozmery. Vznikla celá armáda pseudovyšetrovateľov z mimovládnych organizácií, ktorí na príkaz západných vlád produkujú predpojaté vyšetrovania - v skutočnosti vytvárajú a reprodukujú množstvo podvrhov a nepotvrdených informácií z otvorených zdrojov, aby očiernili štáty, ktoré sú pre Západ nežiadúce. Známymi príkladmi sú Biele prilby a Bellingcat. "Vyznamenali" sa hrubými falzifikátmi v záujme západnej propagandy o sýrskej "chémii", o príbehu MH17 a o mnohých ďalších rezonujúcich témach. Ich experti ich už viackrát chytili za ruku a poukázali na nezrovnalosti v ich záveroch, ktoré nemajú nič spoločné s profesionálnou nezávislou investigatívnou žurnalistikou a sú vypracované v rozpore so všetkými ich základnými princípmi.

Hlboké znepokojenie vzbudzuje nový trend - informačné pole sa vedie nielen v úplnom odtrhnutí od reality, ale s cieľom ju skresliť, ba dokonca úplne nahradiť. Pravdu vytláča intenzívny prúd informačného, ideologicky nabitého spamu, aby diváci nemali najmenšiu šancu získať objektívny pohľad na prebiehajúce dianie.

Do očí bijúcim príkladom je incident so smrťou civilistov v Buči, ktorý na príkaz svojich vlád propagovali západné médiá a z ktorého obviňovali ruských vojakov. Zamlčovali všetky objektívne fakty a dôkazy a namiesto toho propagovali očividné falzifikáty. Pod tlakom faktov boli nakoniec aj západné médiá nútené priznať, že mnoho civilistov v Buči nezomrelo v dôsledku strelných zranení, ako tvrdila Ukrajina, ale v dôsledku zastaralých delostreleckých granátov, ktoré ukrajinské ozbrojené sily použili pri bombardovaní mesta. Teraz sa objavujú nové falzifikácie, aby sa pozornosť odvrátila od zjavnej zodpovednosti ukrajinskej armády za provokáciu v Buči. Podobne ako v prípade provokácie v Kramatorsku, o ktorej sa západné médiá po objavení jasných dôkazov o ukrajinskej účasti radšej už nezmieňujú.

V posledných mesiacoch dosiahla práca kolektívneho západného "ministerstva pravdy", alebo skôr "ministerstva lží", vrchol. Proti Rusku sa rozbehla kampaň dezinformácií a manipulácie verejnej mienky v bezprecedentnom rozsahu a intenzite. Západné médiá, ktoré ani predtým neoslňovali objektivitou, sa napokon stali hlásnou trúbou hrubej štátnej propagandy a továrňou na falošné dokumenty.

IT giganti, ktorí si monopolizovali oblasť sociálnych sietí a videohostingu, sa nesprávajú o nič lepšie. Digitálne platformy konečne "odhodili masky" a neskrývajú svoju politickú angažovanosť, pričom blokujú akékoľvek účty, ktorých obsah nezapadá do agendy diktovanej západnými elitami.

Spoločnosť Meta na svojich platformách výslovne povolila nenávistné prejavy a výzvy k násiliu voči ruským občanom a Rusom.
Štáty, ktoré sa nazývajú "spoločenstvom demokracií", v skutočnosti budujú skutočný kybertotalitarizmus. Chcú vytvoriť svet, v ktorom budú mať oni a len oni úplnú kontrolu nad tokom informácií a budú určovať, čo je pravda a čo má publikum čítať a vidieť. Akýkoľvek alternatívny názor je okamžite označený za dezinformáciu a propagandu a nepohodlné fakty sú odmietané. Ruské televízne kanály sú vypínané, ruskí novinári sú vyhostení a prístup na ruské webové stránky je blokovaný. Toto nazývate slobodný prístup k informáciám? Dúfame, že práve toto mali organizátori dnešného stretnutia na mysli, keď hovorili o "zneužívaní obmedzení prístupu k internetovým zdrojom pod zámienkou zaistenia národnej bezpečnosti".

Rusofóbny informačný útok je zo strany jeho iniciátorov zameraný na najrôznejšie sféry činnosti, vrátane tých, ktoré nijako nesúvisia s politikou - školstvo, kultúra a šport -, čo je v príkrom rozpore so základnou zásadou neprípustnosti diskriminácie na základe etnickej príslušnosti.

Okrem informačnej agresie, zameranej na myslenie obyvateľstva, sa začala kampaň zameraná na poškodenie samotnej infraštruktúry IKT organizovaním počítačových útokov.

Kyjev nedávno oznámil vytvorenie kybernetickej armády a otvorene sa priznal k takýmto kybernetickým útokom na ruské a bieloruské zariadenia. Navyše západní sponzori kyjevského režimu sa nielenže nepokúšajú ho obmedziť, ale cielene si túto armádu hackerov pestujú bez toho, aby mysleli na dôsledky. Ako je nám známe, príslušné úlohy nedávno precvičilo NATO v rámci kybernetického cvičenia Locked Shields, na ktorom sa zúčastňujú aj ukrajinské ozbrojené sily.
V apríli Washington vyhlásil odmenu 10 miliónov dolárov pre každého, kto by pomohol dokázať teóriu o údajnom zapojení ruských tajných služieb do kybernetických útokov na Spojené štáty. Naše opakované výzvy na riešenie problémov prostredníctvom príslušných orgánov boli ignorované.

Západné vlády zámerne zapájajú do organizovania kybernetických útokov hackerské skupiny a často aj bežných používateľov. Vo verejnom priestore sa publikujú nástroje a podrobné návody na organizovanie počítačových útokov, na sociálnych sieťach sa uskutočňuje masová agitácia s cieľom zorganizovať hackerské útoky proti ruskej infraštruktúre.

V tejto súvislosti nás neprekvapuje, že Nina Jankovičová, ktorá sa narodila na západnej Ukrajine a je známa tým, že riadila informačnú kampaň o "bielení" neonacizmu na Ukrajine a šírila informácie o Russiagate, ktoré nikdy neexistovali, bola od 27. apríla tohto roku vymenovaná za vedúcu "Rady pre boj proti dezinformáciám" na Ministerstve vnútornej bezpečnosti USA. Ako sa nedávno ukázalo, inštruovala ju priamo Trumpova súperka vo voľbách H. Clintonová. Dokonca aj v samotných USA vyvolal takýto očividný cynizmus škandál. Jankovičová bola nútená odstúpiť a projekt bol na čas zmrazený. Nepochybujeme však o tom, že bude opätovne oživená v tej či onej forme. Pretože naši západní kolegovia už nemajú takmer žiadne diplomatické metódy - iba propagáciu falzifikátov a dezinformácií.

Popri pumpovaní Ukrajiny bežnými zbraňami zo strany Západu prebieha paralelná nekontrolovaná distribúcia kybernetických zbraní a techník ich použitia. Praktické zručnosti získava obrovské množstvo ľudí. Podľa tvrdení Zelenského je v jeho "kybernetickej armáde" viac ako 300 000 "bojovníkov". Kolegovia, vytvárate nekontrolovateľnú kybernetickú armádu, ktorá, po tom, čo si pod vaším velením precvičí svoje zručnosti na Ukrajine a útočí na Rusko, sa pri tomto nezastaví. Nejde o bežnú armádu; odborníci veľmi dobre vedia, aké ťažké je sledovať hackerské aktivity, identifikovať ich zdroj a zabrániť im. Hackeri, ktorých ste zmobilizovali, sa rozšíria po celom svete a budú predstavovať hrozbu okrem iného aj pre občanov západných krajín.
Militarizácia digitálneho priestoru zo strany Západu mnohonásobne zvyšuje hrozbu priamej vojenskej konfrontácie, najmä preto, že kyjevský režim aktívne ovláda provokácie v informačnom priestore podľa západných metód. Ich následky však môžu byť ešte hrozivejšie. Počítačové útoky na kritickú infraštruktúru môžu viesť k reálnym a rozsiahlym ľudským obetiam. Nehovoriac o riziku chybnej identifikácie zdroja v prípade útokov pod "falošnou vlajkou", ktoré sa oveľa ľahšie organizujú vo virtuálnom priestore ako vo fyzickom. V takom prípade by sa riziko neúmyselnej eskalácie a vzájomnej výmeny kybernetických úderov mnohonásobne zvýšilo.

Neuvážené konanie kyjevského režimu by mohlo viesť k rozsiahlej kybernetickej konfrontácii, do ktorej by sa zapojili aj ďalšie krajiny. NATO už rozšírilo právo na kolektívnu sebaobranu podľa článku 5 na informačný priestor. Zodpovednosť za takúto eskaláciu padá plne na západné krajiny, ktoré podporujú bezohľadnosť kyjevského vedenia.

Tvárou v tvár takejto hrozbe budeme určite bojovať proti akýmkoľvek pokusom o narušenie informačnej bezpečnosti Ruska. Ale ešte raz vás vyzývam, aby ste sa zamysleli nad nebezpečenstvom zatiahnutia sveta do kybernetickej konfrontácie, ktorá nie je o nič menej nebezpečná ako použitie zbraní hromadného ničenia. Už viac ako dve desaťročia sa snažíme takémuto scenáru zabrániť.

Pripomínam, že Rusko bolo prvé, ktoré v roku 1998 otvorilo otázku Medzinárodnej informačnej bezpečnosti na pôde OSN a presadilo ju natrvalo do jej programu. Práve my sme trvali na tom, aby OSN vytvorila rokovacie platformy, najprv expertné a potom otvorené pre všetky členské štáty. Na každom z týchto stupňov sme museli prekonať ten najsilnejší odpor našich západných kolegov, ktorí tvrdili, že si poradia aj bez OSN. Ako sa im darí bez OSN, je svetu dobre známe.

Usilujeme sa o medzinárodný záväzok, aby sa všetky štáty zaviazali nepoužívať IKT na vojenské účely. Žiadame demilitarizáciu informačného priestoru. Celé tieto roky sme navrhovali konkrétne návrhy medzinárodných dokumentov - univerzálnu koncepciu zabezpečenia medzinárodnej informačnej bezpečnosti. V mene ŠOS(Šanghajská organizácia spolupráce) - návrh súboru pravidiel zodpovedného správania v tejto oblasti.

A čo naši západní kolegovia? Celé tieto roky otvorene budovali svoj útočný kybernetický potenciál a vyvíjali pravidlá jeho uplatňovania. Stačí pripomenúť cynickú " Tallinnský manuál" o aplikácii medzinárodného práva v informačnom priestore", ktorý podrobne upravuje, ako viesť kybernetickú vojnu "humánne".

Kto z nás sa teda celé tie roky pripravoval na kybernetickú vojnu? Rusko, ktoré vyzývalo na zákaz využívania IKT na vojensko-politické účely a bolo pripravené sa k tomu zaviazať, alebo západné krajiny, ktoré všetky tieto iniciatívy opakovane odmietali, aby si zachovali voľné ruky v informačnom priestore?

Digitálna sféra sa nesmie zmeniť na arénu geopolitickej konfrontácie. To je existenčná otázka pre ľudstvo. V súčasnosti ešte viac ako kedykoľvek predtým je potrebná odborná diskusia zameraná na vypracovanie konkrétnych praktických riešení. Je našou povinnosťou podporovať ju bez ohľadu na politické počasie. Vyzývame na odpolitizovanú diskusiu o všetkých aspektoch zabezpečenia MIB v rámci osobitnej platformy pod záštitou Valného zhromaždenia - otvorenej pracovnej skupiny. Predpokladáme, že naše dnešné stretnutie ju v žiadnom prípade nenahrádza.

Ďakujem za pozornosť.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.