dasa 24.08.2022 09:40 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Ruska

Šojgu navrhl parametry nového světa

Po 24. únoru Rusko nastavuje nové geopolitické trendy, které podporuje mnoho zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie. To lze posoudit podle hlavního projevu ministra obrany Sergeje Šojgu na Mezinárodní bezpečnostní konferenci. O jakých trendech mluvíme a proč byly některé členské země NATO ušetřeny kritiky Moskvy?

Na moskevské konferenci o mezinárodní bezpečnosti, která byla zahájena v úterý, pronesl ministr obrany Sergej Šojgu hlavní projev. Akce se koná v rámci fóra Armáda-2022. Podle ministra znamenala ruská zvláštní vojenská operace na Ukrajině konec unipolárního světa.

"Multipolarita se stala realitou. Póly tohoto světa byly jasně identifikovány," řekl Šojgu a dodal, že hlavní rozdíl mezi těmito póly spočívá v tom, že některé respektují zájmy suverénních států, zatímco jiné je zanedbávají.
Britská koloniální zkušenost jí pomohla spolupracovat se současnými kyjevskými úřady, řekl Šojgu. "Je zřejmé, že koloniální zkušenost Velké Británie, jako hlavního sponzora kyjevského režimu, byla pro Londýn velmi užitečná při spolupráci se současným vedením v Kyjevě," řekl ministr.

Šojgu také dodal, že operace ukrajinských vojsk jsou plánovány ve Spojených státech a Velké Británii. "Nejen souřadnice cílů pro útoky jsou poskytovány západními zpravodajskými službami, ale také zadávání těchto údajů do zbraňových systémů se provádí pod plnou kontrolou západních specialistů," zdůraznil ministr.

Šojgu navíc Západu vyčítal, že chce vrátit koloniální řád v Africe vojenským tlakem na suverénní země podporou separatismu a terorismu. Dobrým příkladem byla Libye, kde po invazi NATO ještě nebyla obnovena státnost. V západní Africe byly pod záminkou boje proti terorismu zavedeny evropské jednotky. . . .
"Vlády a vůdci afrických zemí, jak říkají, "drží ránu", sledují svou vlastní politiku nezávislosti, posilují suverenitu, rozvíjejí ekonomiku a obranné schopnosti v multipolárním světě," řekl Šojgu a ujistil, že ministerstvo obrany usiluje o rozšíření spolupráce s africkými zeměmi v oblasti vojenské a vojensko-technické spolupráce.
Šojgu ve svém projevu vyčítal Spojeným státům, že se snaží zvýšit vliv v Latinské Americe "v souladu s ustanoveními takzvané Monroeovy doktríny" a zatáhnout země regionu do konfrontace s Ruskem, "zničit tradiční vazby, zablokovat nové formy spolupráce ve vojenské a vojensko-technické sféře". "V Latinské Americe jsou zahajovány protiruské informační kampaně, pravda o příčinách a průběhu zvláštní vojenské operace na Ukrajině je skryta. Analogie vznikají s akcemi Velké Británie během konfliktu na Malvínách," uvedl ministr.
V tomto ohledu generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC) Andrej Kortunov uvádí, že v Evropě ve vztahu k Rusku probíhá spor mezi kontinentálními zeměmi a Británií.
"Takzvaná Velká evropská trojka (Německo, Francie a Itálie) podporuje Kyjev, ale zároveň obhajuje zachování komunikace s Moskvou a především hledání způsobů, jak konflikt diplomaticky vyřešit," vysvětlil politolog.
Velká Británie zároveň spolu s Polskem a pobaltskými státy "obhajuje úplné a nesporné vítězství Ukrajiny".
"Neshoda zde spočívá pouze v jiném chápání vítězství: obnovení statu quo v době 24. února,
nebo dokonce obnovení hranic z roku 1991," zdůraznil expert.
"Vzhledem k těmto okolnostem byla Šojguova pozornost během projevu zaměřena hlavně na Velkou Británii, na její geopolitické ambice, na britskou koloniální zkušenost."

Kortunov je přesvědčen, že prohlášení nejvyšších orgánů Ruska naznačují úkol přesvědčit země Asie, Afriky a Latinské Ameriky v našem směru. "Samozřejmě musíme zabránit západu, aby nás izoloval, takže děláme cílená prohlášení," zdůraznil zdroj.

Politolog Dmytro Drobnický zároveň poukazuje na to, že Británie nyní vykonává plnou vnější kontrolu nad Ukrajinou a "jedná v podstatě stejným způsobem jako v Indii". "Systémová indická koloniální zkušenost Británie je podobná tomu, co se děje na Ukrajině - řízení mas, elit, armády, vzdělávání nové osoby," řekl partner.
Odborník nevyloučil, že Argentinci by chtěli Šojguův průsmyk, který nazval Falklandské ostrovy Malvínami, protože taková formulace by mohla dráždit Londýn. "Celá současná situace je charakterizována skutečností, že naši "partneři" zničili všechna pravidla,
dokonce i ta, která sami zavedli nad rámec mezinárodního práva.
**Takže už neexistují žádná další pravidla ** . . .

https://vz.ru/politics/2022/8/17/1172866.html

Prohlášení Sergeje Šojgu na X Moskevské bezpečnostní konferenci. Hlavní:

• V Evropě je bezpečnostní situace horší než na vrcholu studené války.
• Západní země jsou zodpovědné za smrt civilistů v Donbasu v důsledku dodávek jejich zbraní.
• Na Ukrajině je Rusko konfrontováno s kombinovanými silami Západu, které ovládají vedení této země v hybridní válce.
• Systém globální bezpečnosti se radikálně mění, bezpodmínečná dominance Spojených států a jejich spojenců zůstává v minulosti.
• Úsilí NATO je zaměřeno na prodloužení agónie kyjevského režimu, i když nikdo v alianci nepochybuje o tom, že cíle operace ruských ozbrojených sil budou splněny.
Z vojenského hlediska není na Ukrajině nutné používat jaderné zbraně, jejich hlavním účelem je odstrašit jaderný útok.
• Přesun jaderného výcviku z Evropy v rámci AUKUS vyhodí do povětří asijsko-pacifický region – možná je to cíl stanovený Spojenými státy.
https://t.me/vzglyad_ru/60470

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.