jardob 01.06.2022 21:27 Zobraziť v diskusii

Re: Slovanstvo a védizmus

@Rusofil povedal/-a:

@jardob povedal/-a:
@Rusofil
takže podľa toho, čo hovoríš, Slovania pred našim letopočtom žili vlastne v menších občinách... Predpokladám, že mali svojich žrecov? (každá občina svojho? alebo spoločných?)
Vieš, ide o to, že Jura11 hľadá odpoveď na otázky, čo sa stalo, že Slovania a ich spôsob života sa na Rusi od istého času prakticky vytratili a namiesto nich sa začala Rus krstiť kresťanstvom, stavať sa mestá a pod. ? Odpoveď nie v zmysle "Noc Svaroga", ale v zmysle, čo konkrétne začali robiť slovanské občiny a ich vodcovia zle?

Ono je to mnohem složitější a dá se to přirovnat i k naší, České situaci. Způsob života Slovanů se začal měnit právě s výstavbou měst. Města jsou vlastně základními buňkami rakoviny zvané Biblická koncepce. Jejím nástrojem je Bible tj. křesťanství a to se šířilo právě z měst, ne naopak. Víš ty o tom, že na Rusi, ještě v 19.století na venkově převládalo jazýčestvo? Pravoslavná církev (Římskokatolická byla i na Ruskou elitu moc) se uchytila jenom ve městech a i tam byla napadána. Když se podíváš na Ruská města ale i u nás, tak cerkve byly vždy ohrazeny kamennými zdmi. Nebyla to obrana před nějakými cizími nájezdníky, ale obrana před obyvateli venkova, kteří novou církev považovali za zlo, které šlo proti jejich světonázoru. Proč byly kláštery také ohrazeny zdmi, koho se tak bály? Když tam byli jenom mniši, nebo mnišky, které se jen modlili?
Duch jazýčestva v Rusku trvá dodnes, projevuje se právě ve světonázoru Rusů, kde si nikdo nedovede poradit s otázkou, kde se ten jiný světonázor bere. No přece z genetické paměti lidí, kteří tam žijí a z noosféry.
To samé u nás. Když se podíváš na tabulku s rozvrstvením věřících, tak v Česku je organizováno v církvích jen 10% obyvatel. Jsme nejateističtější stát na světě. Přitom to neznamená, že ti ateisté nevěří v Boha, Tvůrce, vyšší moc nebo něco podobného. Nechtějí se jen identifikovat s konkrétní církví. Co to tedy je? Je to naše genetická paměť a noosféra, duch této země. Chceme něčemu věřit a věříme, jak to dělali naši dávní předci, ale nemáme možnost to uchopit, jelikož naše stará víra Bohu, byla nahrazena něčím, co jsme podvědomě nikdy nepřijali. Proto je potřeba osvětlovat naši minulost, aby naši lidé pochopili, že to, co cítí je přirozené a nejsou ztraceni. Jejich víra v něco, je vírou jejich předků, o které nic neví. Panteony Slovanských spolků jim to neosvětlí. Panteony jsou jenom další církví postavené na Biblické koncepci.

To, čomu Rusi hovoria "Selo" zrejme vzniklo až s príchodom kresťanstva. Každé Selo malo kostol. "Derevňa" bola zrejme tradičným spôsobom života predtým.

Ten problém s mestami registrujem v súvislosti s politikou. Čím väčší sídelný útvar, tým zvrátenejšie zmýšľanie panuje v ňom medzi ľuďmi. Určitú zvrátenosť badať dokonca už v okresných mestách. V krajských už dupľom. Vraj dnes v Rusku 80 percent ľudí žije vo veľkomestách. To je hrozivé, ale napriek tomu sa Rusko ako civilizácia stále drží.

Keď tak nad tým uvažujem, Rusko je obrovské, v tej dobe pred našim letopočtom asi Sibír nebola tak osídlená. Takže cudzincom stačilo prísť na toto územie a začať tam budovať mestá, a potom odtiaľ ovplyvňovať zvyšok krajiny. Alebo vyháňali Slovania cudzincov aj z oblasti Sibíri, kde nežili? Predpokladám, že Slovania sa živili pasením dobytka, neboli to lovci ani poľnohospodári. Je ale zaujímavé, že ak žili v malých občinách, ako sa dokázali rýchlo zorganizovať, keď sa potrebovali brániť napadnutiu... Medzi tými občinami musela existovať komunikácia a nejaký druh družby, musel ich všetkých spájať spoločný svetonázor, ktorý nebolo možné len tak ľahko vykoreniť. T.j. muselo byť všetko posilňované aj rituálmi, tradíciami a pod.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.