Počtář 13.09.2022 10:32 Zobraziť v diskusii

Re: Česká republika

@Lin povedal/-a:
K zastropování cen:
jestli jsem dobře pochopila, bude stát dotovat "nákupčím" rozdíl mezi cenou, za kterou dodavatel nakoupil - a cenou pro zákazníka. Takže - např. ČEZ nakoupí na burze za 30,- a mně prodá za 6,- = stát mu doplatí 24,- ? A jako z čeho? Z fialového pytlíčku - nebo ze státního rozpočtu?

Počítám, že jsi to pochopila správně: tzv. "zastropování" NENÍ skutečné zastropování, ale špatně skrývané (další) zadlužení republiky.
Účelem tohoto mlžení/lhaní je pokus o "brzdění" přicházejícího špatného výsledku komunálních a senátních voleb.

Dovolím si (s určitým sebezapřením) odcitovat Kovandu:
"Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy zastropování cen energií sice „přinese domácnostem již znatelnou úsporu“, jelikož rodina s dětmi žijící v domě s elektrokotlem prý v porovnání se současnými cenami ušetří skoro 73 tisíc ročně. Má to však podle něj jeden háček. Kovanda včera dále napsal na twitter: „Politici by měli lidem na rovinu říct, že zastropování cen elektřiny znamená jen úročené odložení platby za ni. Lidé si to později doplatí vyššími daněmi. Nebo inflací. A to i s úroky, které mezitím stát zaplatí z ještě výrazněji zvýšeného dluhu. Politici žádné peníze negenerují.“"
Vzato zde
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Coze-Po-Fialove-zastropovani-Cesko-spadlo-do-nove-valky-714106

Z téhož článku ještě jedna citace:
"Zase z jiného úhlu pohledu vládní opatření kritizuje právník Tomáš Tyl, podle něhož je oznámené řešení nedostatečné. Nabídl srovnání se sousedním Slovenskem, kde lidé za elektřinu zaplatí 1490 Kč za megawatthodinu, zatímco nás bude tatáž komodita ve stejné jednotce stát 6000 Kč. Tyl připomněl, že slovenská vláda vyjednala dohodu o zastropování cen s energetickou společností Slovenské elektrárne, a to již v únoru tohoto roku. Česká vláda se k nějaké formě řešení odhodlala až o půl roku později."

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.