Lavazza 26.09.2022 08:31 Zobraziť v diskusii

Re: Slovenská energetika, energetická kríza na Sk

Áno, vidíš super článok tu: https://akw.sk/riesenie-vysokych-cien-energii/?cn-reloaded=1

Takže žiadne stropovanie cien, ktoré finančne zaťažia budúce generácie, žiadne lístky, poukážky, šeky, hotovosť a podobné nezmysly, pri ktorých sa aj Paul Samuelson v hrobe obracia. To je stále len iná strana tej istej mince. Žiadne znárodnenie výrobcov elektriny, to by nás dostalo do bankrotu ešte skôr.

a) Slovensko je vo výrobe elektrickej energie takmer úplne sebestačné a čochvíľa bude kvôli tretiemu bloku JE Mochovce v nábehu čistým exportérom.

b) Slovensko vyrába v priemere veľmi lacnú energiu, ale zo zvláštnej, až akejsi masochistickej solidárnosti k iným európskym krajinám, ktoré sú mimochodom rozvinutejšie, nakupujeme tú istú energiu za rádovo vyššie sumy. Kiežby boli tieto rozvinuté krajiny v minulosti rovnako solidárne so Slovenskom napríklad pri dotovaní výšky priemernej mzdy v hospodárstve, aby sme ich životnú úroveň rýchlo dobehli. Kdeže. Všetci predsa vieme, že téma o tzv. “jadre únie” bola pre Brusel vždy iba večierkovým vtipom. Neokolonialista ešte nikdy v minulosti nepustil otroka k rovnakému stolu. Nebuďme naivní. Naše postavenie v EÚ bolo od začiatku presne definované a nikdy nebol dôvod ho meniť.

c) Mechanizmus fungovania burzy a okrádania štátov cez tzv. voľný trh s energiami sme už popísali v inom blogu.

Východiská su zrejmé. Ako na to?

Riešenie sa ponúka priamo v Zmluve o fungovaní EÚ.

Táto stránka je náhľadom príspevku Kriticko-spoločenského bloku.Viac o bloku.