Zora 02.10.2022 13:16 Zobraziť v diskusii

Re: Energetika v EU, plynovody a ropovody pre Európu

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn
Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream. (hlavnespravy.sk/forbes)
Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn, píše Forbes Hungary.
Existujú štyri plynovody, ktoré by mohli dodávať ruský zemný plyn do Európy: Severný prúd 1 s kapacitou 55 miliárd kubických metrov (m3) ročne (dodávky tohto plynovodu Rusko zastavilo); Severný prúd 2 s rovnakou kapacitou 55 miliárd m3 (tento plynovod nebol nikdy uvedený do prevádzky po tom, čo ho nemecká vláda odmietla schváliť po ruskej invázii na Ukrajinu).
Jamal Europe, najdlhší plynovod (4 107 km), ktorý dodáva plyn z polostrova Jamal na západnej Sibíri a končí v Nemecku, má kapacitu 33 mld. m3. Rusko v máji zastavilo dodávky.
Turk Stream, ktorý dodáva plyn z Ruska pod Čiernym morom a cez Balkán, má kapacitu 31,5 mld. m3 a je jediným plynovodom, ktorý je stále v prevádzke. Končí v Maďarsku, čo znamená, že odteraz je Maďarsko jediným členským štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský zemný plyn.
Vzhľadom na obrovské príjmy Ruska z prudko rastúcich cien plynu spolu s masívnym znížením ostatného obchodu s Európou nemá Rusko záujem úplne odstaviť tieto plynovody. Hoci Maďarsko stále dostáva plyn, jeho cena je viazaná na trhové ceny, preto je krajina rozhodne proti akýmkoľvek ďalším sankciám voči Rusku.
Začiatkom tohto týždňa predseda vlády Viktor Orbán vyhlásil národnú konzultáciu o sankciách EÚ voči Rusku, pričom v rámci konzultácie sa občanov pýtal, či sankcie podporujú alebo nie. Maďarská vláda sa hlasno postavila proti mnohým sankciám uvaleným na Rusko s odôvodnením, že viac škodia Európanom ako Rusom. Maďarský premiér Viktor Orbán ešte minulý týždeň vyzval na ukončenie ruských sankcií do konca roka s cieľom zastaviť infláciu, znížiť ceny potravín o polovicu a dostať pod kontrolu prudko rastúce náklady na energie.
http://www.srspol.sk/clanek-madarsko-je-jedinym-statom-eu-ktory-stale-dostava-rusky-plyn-25286.html


Bulharsko v sobotu otvorilo plynovod, ktorý krajinu spája s Gréckom
Na slávnostnej ceremónii sa okrem lídrov viacerých krajín zúčastnila aj šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
Autor TASR
dnes 12:57
Sofia 2. októbra (TASR) - Bulharsko v sobotu (1. 10.) otvorilo plynovod, ktorý krajinu spája s Gréckom a je dôležitý pre nezávislosť Európskej únie (EÚ) od ruského plynu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a DPA.
Na slávnostnej ceremónii sa okrem lídrov viacerých krajín zúčastnila aj šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zdôraznila, že EÚ sa rozhodla úplne sa zbaviť závislosti od dovozu ruských energií. Tento plynovod podľa nej obmedzuje možnosti Moskvy zneužívať ropu a plyn na vydieranie EÚ.
"Dnes sa začína nová éra pre Bulharsko a juhovýchodnú Európu," povedala Leyenová na slávnostnom otvorení, ktorého sa zúčastnili hlavy štátov a vlád krajín regiónu. "Tento plynovod mení pre Európu situáciu v oblasti energetickej bezpečnosti. Tento projekt znamená slobodu od závislosti na ruskom plyne."
Plynovod má dĺžku 182 kilometrov a vedie zo severogréckeho mesta Komotini do mesta Stara Sagora v centrálnej časti Bulharska. EK projekt podporila 250 miliónmi eur. Kapacita plynovodu, ktorý pripája Bulharsko k Tranjadranskému plynovodu (TAP), predstavuje 3 až 5 miliárd kubických metrov plynu. Cez TAP sa transportuje zemný plyn z Azerbajdžanu cez Turecko do Grécka a ďalej do Talianska.
Nový plynovod môže pokryť celú bulharskú spotrebu plynu, podčiarkla Leyenová. Pripomenula, že pred začiatkom vojny na Ukrajine bolo Bulharsko takmer úplne závislé od ruského plynu.
"Vďaka strategickej spolupráci Bulharska a Grécka sme dosiahli stabilitu v regióne," zdôraznil bulharský prezident Rumen Radev.
Na slávnostné otvorenie plynovodu do Sofie okrem Leyenovej pricestovali aj prezidenti Azerbajdžanu, Severného Macedónska a Srbska - Ilham Aliyev, Stevo Pendarovski a Aleksandar Vučič - rovnako ako premiéri Grécka a Rumunska - Kyriakos Mitsotakis a Nicolae Ciuca.
https://www.teraz.sk/ekonomika/bulharsko-v-sobotu-otvorilo-plynovod-kt/664325-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%3Bw%3BwIndex

Táto stránka je náhľadom príspevku Kriticko-spoločenského bloku.Viac o bloku.