Yori 02.10.2022 15:25 Zobraziť v diskusii

Re: Energetika v EU, plynovody a ropovody pre Európu

Plynovod mezi Bulharskem a Reckem uveden do provozu
Z clanku:
Byl zahájen provoz důležitého plynovodu mezi Bulharskem a Řeckem. Plynovod byl slavnostně otevřen v sobotu, 1.10.2022 v Sofii za přítomnosti předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. "Dnešním dnem začíná nová éra pro Bulharsko a Jihovýchodní Evropu," řekla von der Leyenová.
Plynovod mezi severořeckým městem Komotini a středobulharským městem Stara Zagora o délce 182 kilometrů podpořila Evropská unie částkou 250 milionů eur od zahájení projektu v roce 2009, jak uvedl předseda Evropské komise. Plynovod má kapacitu tři až pět miliard metrů krychlových plynu ročně. Spojuje Bulharsko s Transadriatickým plynovodem (Tap). Tento plynovod přepravuje zemní plyn z Ázerbájdžánu přes Turecko do Řecka a dále do Italie.
Díky novému připojení muze být pokryta veškerá spotřeba plynu v Bulharsku, zdůraznila von der Leyenová. Připomněla, že před ruskou agresivní válkou proti Ukrajině byla tato země EU téměř zcela závislá na ruském zemním plynu. "Díky strategické spolupráci mezi Bulharskem a Řeckem můžeme dosáhnout stability v regionu," zdůraznil bulharský prezident Rumen Radev.
Slavnostního otevření v Sofii se zúčastnili také prezidenti Ázerbájdžánu, Severní Makedonie a Srbska - Ilham Alijev, Stevo Pendarovski a Aleksandar Vučič - a předsedové vlád Řecka a Rumunska Kyriakos Mitsotakis a Nicolae Ciuca.
Prezident Ilham Alijev potvrdil, že jeho země bude s Evropskou unií dlouhodobě spolupracovat. To se netýká pouze dodávek zemního plynu, ale v budoucnu také elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Do roku 2027 se mají dodávky plynu z Ázerbájdžánu do EU zdvojnásobit. zde

Navrhuji adminovi a moderatorum vytvorit zvlastni vlakno
Energetika, kam by patrila podvlakna, tykajici se ruznych zemi s tematem plynovodu a ropovodu, aby byl prehled, odkud, kudy a kam ty ruzne trubky vedou. Dekuji.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.