Kancelar 05.10.2022 11:40 Zobraziť v diskusii

Re: Energetika v EU, plynovody a ropovody pre Európu

Toto je asi najzaujimavejsia sprava, toto by mal byt zaciatok konca energetickej burzy v EU:

https://www.rt.com/business/564057-germany-power-exports-france/

Nemecko môže znížiť vývoz energie k susedom - FT

Berlín môže pristúpiť k tomuto kroku, aby sa vyhol výpadkom elektrickej energie doma, uvádza portál s odvolaním sa na prevádzkovateľa siete

Nemecko možno bude musieť počas nadchádzajúcej zimy dočasne obmedziť vývoz elektrickej energie, a to aj do Francúzska. Tvrdí to Hendrik Neumann, technický riaditeľ popredného prevádzkovateľa siete Amprion v krajine, ktorého cituje denník Financial Times.

Podľa novín by sa toto opatrenie mohlo zaviesť ako "posledná možnosť", aby sa predišlo výpadkom elektriny v rámci Nemecka. Neumann údajne uviedol, že vývoz by sa pravdepodobne zastavil na niekoľko hodín, "nie dní".

"Predpokladáme veľmi napätú situáciu počas nadchádzajúcej zimy," povedal Neumann pre FT a dodal, že súčasná energetická kríza v Nemecku a v širšej EÚ je len čiastočne spôsobená situáciou okolo Ukrajiny a následnou sankčnou vojnou s Ruskom. Medzi ďalšie "prekrývajúce sa problémy" patrí odstavenie približne polovice jadrových elektrární vo Francúzsku, ako aj nedostatok uhlia spôsobený problémami s dodávkami v dôsledku nízkej hladiny vody. Olej do ohňa vraj prilievajú aj problémy vyplývajúce zo vzdialenosti väčšiny veterných elektrární od ich hlavných spotrebiteľov, priemyselných podnikov.

Nemecko je už roky veľkým vývozcom elektrickej energie. Napríklad v minulom roku predalo do iných krajín EÚ o 17 400 gigawatthodín (GWh) viac elektrickej energie, ako jej doviezlo, ako vyplýva z údajov regulačného úradu pre sieť.

Francúzsko a Rakúsko sú najväčšími odberateľmi elektrickej energie v Nemecku. Podľa údajov think tanku Fraunhofer ISE Francúzsko v období od januára do marca tohto roka doviezlo z Nemecka 6 000 GWh elektriny, čo predstavuje 5 % celkovej výroby elektriny v Nemecku v tomto období. Toto číslo bolo päťkrát vyššie ako v rovnakom období minulého roka, uvádza sa v správe.

Analytici tvrdia, že pokles nemeckého vývozu elektrickej energie môže zhoršiť nedostatok dodávok vo Francúzsku. Minulý mesiac sa objavili správy, že Francúzsko môže dokonca na dva roky zastaviť dodávky elektrickej energie do Talianska kvôli problémom s jadrovými elektrárňami. Francúzsko však neskôr tieto tvrdenia poprelo.

Francúzska vláda nalieha na štátnu energetickú spoločnosť EDF, aby čo najskôr obnovila prevádzku 32 jadrových reaktorov, ktoré sú v súčasnosti nečinné. Tie boli začiatkom tohto roka odstavené z dôvodu problémov s koróziou a doteraz boli na údržbe. Spoločnosť EDF nedávno uviedla, že jej výroba jadrovej energie klesne na najnižšiu úroveň za posledných 30 rokov v dôsledku problémov v starnúcich elektrárňach.

a este sprava z 18.9

https://www.rt.com/business/563033-france-italy-power-exports/

Taliansko sa obáva, že Francúzsko môže zastaviť dodávky elektriny - la Repubblica

Paríž tieto tvrdenia odmieta a tvrdí, že dodrží svoje záväzky

Taliansko sa obáva, že Francúzsko môže prestať vyvážať elektrickú energiu vzhľadom na klesajúcu produkciu jadrových elektrární, informoval v sobotu denník la Repubblica.

Podľa novín francúzske energetické úrady napísali svojim talianskym partnerom, aby ich informovali o nadchádzajúcom dvojročnom zastavení dodávok, pričom hovorkyňa talianskeho ministerstva energetiky túto správu potvrdila.

Agentúra Bloomberg však v nedeľu uviedla, že Francúzsko popiera, že by plánovalo znížiť vývoz elektrickej energie do Talianska.

"Francúzsko opätovne potvrdzuje svoj záväzok k vzájomnej solidarite v oblasti plynu a elektriny so všetkými našimi európskymi susedmi. Plne funkčné elektrické prepojenia sú prioritou pre kolektívnu bezpečnosť dodávok," uviedlo ministerstvo pre transformáciu energetiky vo vyhlásení.

Začiatkom tohto týždňa francúzska štátna energetická spoločnosť EDF uviedla, že jej výroba jadrovej energie klesne na najnižšiu úroveň za viac ako 30 rokov v dôsledku problémov s údržbou starnúcich elektrární. Medzitým prevádzkovateľ rozvodnej siete v krajine RTE vo svojej správe o zimnom výhľade varoval, že možno bude musieť odstaviť svoje prepojovacie vedenia do Talianska a Spojeného kráľovstva. Takýto krok by v skutočnosti zastavil vývoz elektrickej energie.

Taliansko dováža približne 13 % svojej elektrickej energie, ako vyplýva z údajov národného prevádzkovateľa Terna, pričom Francúzsko sa na ročnej spotrebe krajiny podieľa približne 5 %.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.