Achetaton 05.10.2022 15:38 Zobraziť v diskusii

Re: Správy z Rakúska

Více než 500 000 Rakušanů požaduje, aby do ústavy země bylo přidáno „právo na hotovostní platby“
Více než půl milionu Rakušanů podepsalo petici za referendum o ústavním zakotvení práva na neomezené platby v hotovosti. V zemi s 8,9 miliony obyvatel ukazuje masivní projev podpory „práva“ platit hotovostí rostoucí pohyb proti digitálním měnám podporovaným centrálními bankami po celém světě a institucemi, jako je Světové ekonomické fórum (WEF).

V pondělí skončila lhůta pro podání petic k návrhům na sedm celostátních referend. Jak uvedl rakouský deník Kurier, právo na hotovostní platby získalo největší podporu ze sedmi různých petic, podepsalo ho 530 938 Rakušanů.

Pouze petice, které získají podpisy 100 000 a více občanů, mohou vynutit diskusi v parlamentu na toto téma. Vzhledem k drtivé podpoře petice za „právo na hotovost“ může existovat silný tlak na posun vpřed ve snaze zajistit hotovostní platby v zemi.

Na rozdíl od Řecka, Spojeného království, Skandinávie a zemí Beneluxu je hotovost stále králem v Rakousku, Německu a Švýcarsku, které všechny vzdorují trendu bezhotovostní společnosti. V Rakousku se 50 procent všech transakcí stále provádí v hotovosti, což je daleko nad evropským průměrem, který je přibližně 30 procent. Němci jsou také proti digitálním transakcím, pouze 9 procent uvedlo, že by použili mobilní platby.

Snaha o zakotvení práva na hotovostní platby v ústavě země je tématem již řadu let, Rakouská lidová strana (ÖVP) již v roce 2019 navrhuje provést ústavní změnu na ochranu hotovostních transakcí.

Rakušané mohou být obzvláště citliví na obrovskou státní moc, která by přišla se zcela bezhotovostní společností. Akademik, autor a specialista na ekonomickou psychologii Erich Kirchler řekl, že druhá světová válka stále ovlivňuje myšlení Němců a Rakušanů ohledně nebezpečí, že by státu bylo přidělováno příliš mnoho moci.

“V takovém případě se efektivita státních institucí stává nebezpečnou,” řekl Kirchler agentuře AFP.

Německy mluvící země kladou velký důraz na soukromí a skutečnost, že platby v hotovosti zanechávají minimální stopy, z nich činí nejbezpečnější a nejsoukromější způsob provádění transakcí.

Jiné země, jako je Švédsko, přijaly zákony, které mají společnosti zajistit i nadále přístup k hotovosti a možnost provádět platby v hotovosti. Pokud by však Rakousko zakotvilo právo na hotovostní platby do ústavy, znamenalo by to zatím nejdramatičtější krok v Evropě k zajištění hotovostních plateb do budoucna.
http://www.infokuryr.cz/n/2022/10/05/vice-nez-500-000-rakusanu-pozaduje-aby-do-ustavy-zeme-bylo-pridano-pravo-na-hotovostni-platby/

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.