Neo 06.06.2022 10:09 Zobraziť v diskusii

Re: Úvahy o Bohu a Vesmíre

@jardob povedal/-a:
Aké javy konkrétne si mal na mysli ty, že by sa mohli diať bez času?

Vychadza to z mojho zaujmu a studia vsetkych moznych kvantovych teorii, ktore sa za poslednych 100 rokov objavili. Je toho strasne vela, ale treba si pozriet Heisenbergov princip neurcitosti (nedokazeme zmerat polohu a hybnost castice sucasne). Napr. elektrony podla tohoto principu by mohli byt na mnohych miestach sucasne.

Dalej celkovy moment hybnosti kvantovych objektov (v porovnani s klasickymi) ma akusi zlozku navyse. Ide o vnutorny moment hybnosti, ktory nazyvame spin castice. Jeho hodnota zavisi od typu castice. Vdaka tomu vlastnia kvantove objekty akysi vnutorny rozmer, ktory sa odzrkadluje aj v popise stavu. Okrem priestorovych vlastnosti musime specifikovat aj stav spinu danej castice. Spin sam o sebe nema
ziadnu polohu alebo hybnost. Ide o cisto kvantovu charakteristiku objektu, ktora nema ziadnu klasicku obdobu. Spin si mozeme predstavit, ako nejake otacanie sa castice okolo svojej osi, ale ide iba o analogiu a nic take sa v skutocnosti nedeje. Napr. su dva elektrony, ktore ostavaju v koherencii, vo vlnovej synchronizacii, aj ked ich delia velke vzdialenosti. Ak pride k zmene u jedneho z nich, zmeni sa aj druhy elektron. A to okamzite. Tento jav sa nazyva kvantova previazanost. V koherentnom pare je celkovy spin nulovy, takze ak smeruje spin jedneho takehoto elektronoveho paru nahor, automaticky vieme, ze u druheho smeruje dole. Problem je ten, ze spin castice, pokial ju nemeriame, nesmeruje dole, alebo hore, ale nachadza sa v neurcitom stave, v ktorom ma obidva smery sucasne. Akonahle prevedieme pozorovanie, vlnova funkcia sa zruti a zanecha casticu v urcitom stave.

Meranie kvantoveho systemu nevyhnutne meni jeho stav. Inymi slovami: akykolvek zisk informacie o kvantovom systeme je podmieneny zmenou stavu tohoto systemu a tato zmena je okamzita.

Hranica medzi kvantovym a klasickym svetom. Preco aj na urovni makrosveta, ktory sme schopni priamo vnimat, nepozorujeme kvantove efekty? Akym sposobom a preco sa objekty prestavaju
spravat podla kvantovych zakonov? Kde je hranica medzi kvantovym a klasickym svetom? Ja osobne si myslim (a nielen ja), ze tou hranicou je cas. Tzn., ze v klasickom svete je cas potrebny. Bez neho by to nefungovalo, ale v kvantovom svete nie je, preto sa tam vsetko deje okamzite. Vsetko je to tazko predstavitelne, pretoze my zijeme v klasickom svete.

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.