Yori 05.10.2022 21:13 Zobraziť v diskusii

Re: Energetika v EU, plynovody a ropovody pre Európu

POZOR!
Moskva potvrdila připravenost Severního proudu 2
Údajný sabotážní čin proti plynovodům Nord Stream podle informací z Moskvy zřejmě ušetřil Ruskem preferovaný plynovod Nord Stream 2. "Pokud jde o Nord Stream 2, podle předběžného hodnocení je tento plynovod zatím skutečně v technicky vyhovujícím stavu," řekl ve středu ruský ministr energetiky Alexandr Novak ve státní televizi. Nabídl, že tímto plynovodem bude dodávat plyn do Evropy.
Zároveň pozadoval zapojit Rusko do vyšetřování udajne diry v plynovodu. Zapojení Ruska by mělo být samozřejmostí, uvedl ve středu mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov. Rusko má podle něj také zájem na vyjasnění. "Zatím jsme však na tiskových konferencích v Dánsku a Švédsku slyšeli jen znepokojivá prohlášení, že jakákoli spolupráce s Ruskem je vyloučena.
Ruská vláda očekává v této věci "určitá vysvětlení". "Musí se to skutečně vyšetřit, samozřejmě za účasti Ruska," citovaly ve středu ruské tiskové agentury náměstka ministra zahraničí Sergeje Veršinina. Vyzval Německo, aby se na tomto společném vyšetřování podílelo.
Vyšetřováním jsou pověřeny Dánsko a Švédsko, v jejichž teritoriálních vodách k úniku došlo. Jak uvedla mluvčí ministerstva vnitra, Německo se podílí na společném vyšetřovacím týmu. Není si vědoma žádné žádosti Ruska o zapojení. NATO, evropské vlády i Rusko předpokládají, že proti potrubí Nord Stream byla spáchána sabotáž.
Estonsko pozaduje dohled NATA
Estonský ministr obrany Hanno Pevkur vyzval ke společnému dohledu nad podvodnimi plynovody NATO a lepšímu sdílení informací. "NATO provádí 'air policing' nad Baltským mořem již několik let," řekl Pevkur týdeníku Die Zeit (středeční vydání na internetu). "Nyní bychom měli přemýšlet také o 'sub policingu', tedy o dohledu pod vodou." Zatímco letecký a pozemní průzkum NATO je již dobrý, obranná aliance má příliš málo informací o mořích - zejména v hloubce, řekl. "Pokud jde o moře, víme jen to, co se děje na povrchu. Pod ním je to těžší," řekl Pevkur. zde

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.