dasa 11.10.2022 14:20 Zobraziť v diskusii

Re: Energetika v EU, plynovody a ropovody pre Európu

Vznik unie Maďarsko - Srbsko?


Budapešť a Bělehrad chtějí postavit nový ropovod pro zásobování Srbska ruskou ropou Ural prostřednictvím energetické sítě Družba, oznámila v pondělí maďarská vláda. Rozhodnutí přichází krátce poté, co bylo před pár dny oficiálně oznámeno, že bělehradský dovoz ruské ropy přes Chorvatsko prostřednictvím takzvaného jadranského ropovodu JANAF bude spadat pod sankce EU.
Ropa byla dosud z Ruska dodávána nejprve tankerem do chorvatského jadranského přístavu Omišalj na ostrově Krk a poté ropovodem JANAF do rafinérie Pančevo u Bělehradu. Ale poslední represivní opatření Evropské unie (EU) vůči Moskvě mají dopad na vývoz ruské ropy po moři, takže Záhřeb oznámil, že již nebude směřovat ruskou ropu přes JANAF do Srbska.
Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács v pondělí na Twitteru napsal: "Nový ropovod by umožnil zásobování Srbska levnější ropou Ural připojením k ropovodu Družba." Dodal, že dodávky srbské ropy dosud většinou probíhaly ropovodem přes Chorvatsko, "ale to už v budoucnu pravděpodobně nebude možné kvůli sankcím, o kterých bylo rozhodnuto".
Minulý týden EU oznámila osmý soubor sankcí proti Rusku kvůli jeho vojenské operaci na Ukrajině, která zahrnuje cenový strop a „další omezení“ námořní přepravy ruské ropy a ropných produktů do třetích zemí.
Srbsko, které je vysoce závislé na dodávkách ruské ropy přes Chorvatsko, uvedlo, že EU se novými sankcemi zaměřuje na Bělehrad. Srbská premiérka Ana Brnabić koncem minulého týdne varovala, že zákaz přepravy ropy z Ruska po moři a tranzit přes Chorvatsko by pro Srbsko znamenal 20procentní nárůst nákladů na suroviny. Podle Brnabić by to mělo za následek ztrátu stovek milionů eur v rozpočtu země.
Srbská vláda dokonce označila 8. balíček sankcí za „první balíček sankcí EU“ proti Srbsku jako trest za to, že nepřistoupilo na dosavadní sankce proti Rusku. Restrikce uvalené Bruselem na přepravu ruské ropy po moři tuto surovinu pro Srbsko velmi prodražují a tvrdě zasáhnou ekonomiku země. Srbský ministr vnitra Aleksandar Vulin v tvrdém prohlášení na čtvrteční tiskové konferenci označil EU za „místo našeho budoucího ponížení a utrpení“.
Maďarsko, které je také silně závislé na ruské ropě a plynu, nejhlasitěji kritizovalo sankce proti Rusku v EU a tvrdilo, že opatření by dále zvýšila ceny energií. Začátkem tohoto měsíce se Budapešť zavázala, že v případě potřeby pomůže Srbsku s plynem. Premiér Viktor Orbán řekl, že Maďarsko má zásoby plynu, které pokrývají spotřebu asi na pět až šest měsíců.
Družba, jedna z nejdelších ropovodů na světě,
přepravuje ropu přes 4000 kilometrů z Ruska
do rafinérií v České republice, Německu, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.
z FB MuDr David : https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/pfbid0UXFADNiY9fzEVsLe78g51EP2N9QWmRXVN7c3zxKXiZCfdAQBgmAwbMr54VAxvTy3l?tn=-R

Táto stránka je náhľadom príspevku fóra Kriticko-spoločenský blok KSB. Viac o fóre.